میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

وضعیت استفاده از EHR, EMR در ایران

#1
با سلام خدمت دوستان
کسی اطلاعاتی راجع به وضعیت استفاده از EMR (و یا EHR) در ایران داره؟ تا اونجا که یادمه من ندیده بودم هیچ مطب یا بیمارستانی از سیستم کامپیوتری بدون کاغذ استفاده کنه. کسی از بیمارستان های جدید خبری داره؟ اماری در این زمینه موجوده؟
برنام ای برای نصب و راه اندازی این سیستم ها در اینده دور یا نزدیک هست؟
#2
Information 
سلام بر شما،
بله همان طور که شما هم فرمودید فعلا در ایران هیچ مرکز مراقبت بیمار یا بیمارستانی از سیستم پرونده کامپیوتری و بدون کاغذ(Paperless) استفاده نمیکنه یا بهتره بگیم فعلا توانایی استفاده از اون رو ندارن چون در قسمت زیرساخت ارتباطی و فناوری و تکنولوژی فعلا خیلی ضعف وجود داره.
تا اونجایی که من مطلع هستم تو شاهرود یک بیمارستانی افتتاح کرده بودن که می گفتن سیستم بیمارستان بدون کاغذه و می گن تو شیراز و تهران هم بعضی مراکز هستن که سعی در استفاده دارن ولی نه در حد EMR.
بله وزارت بهداشت ایران در حال تصویب و اجرای چنین طرحه و کارت سلامت هوشمند هست و در حال خرید نرم افزارهایی مربوطه هست ولی فعلا کارایی ندارن چون بیمارستانایی که داریم تو ایران باهاشون کار میکنیم خیلی از لحاظ آموزشی و زیرساخت ضعیفن که در آینده مقاله ای در رابطه با ترس کاربران بیمارستان با چنین برنامه هایی رو رو سایت قرار می دهیم.
برای آگاهی دوستان می رسانیم که سیستمهای اطلاعاتی سلامت دارای 5 سطح یا (Level) به شرح زیر هستند:
1-AMR: Automated Medical Record
2-CMR: Computerized Medical Record
3-EMR: Electronic Medical Record
4-EPR: Electronic Patient Record
5-EHR: Electronic Health Record
که فعلا در ایران در برخی مراکز سطح اول ارائه میشه و در برخی مراکز نادر هم که اطلاعات بیماران ارزش زیادی دارند مثلا برای آموزش کادر پزشکی یا مثلا پرونده های رزمندگان جنگ؛
از سطح دوم که فرمها و گزارشات داخل پرونده ها را اسکن دیجیتالی می کنند استفاده میشود.
که این سطح هم صرفا اسکن معمولی فرمهاست نه چیز دیگر که قابلییت DSS رو نداره.
گرگ باش! مغرور! بر شب پادشاهی کن...
می خواهی خنجر بزنی از روبرو بزن...
مثل گرگ تعصب داشته باش،مثل گرگ حتی به شیر هم رحم نکن...
مثل گرگ رو در رو حق بگیر...
به مانند گرگ باش...دوستانت را لیس بزن،دشمنانت را گاز بگیر...
گرگ باش دشمن را بدر...
در برابر سگان ولگرد بی تفاوت باش...
آنها به پارس کردن های بیهوده زنده اند...
بی اعتماد باش...بی اعتنا...
همیشه با گله،
اما تـــــــنــــــهــــــا...
 سپاس شده توسط ehsane ، محمدحسین ، shaparak ، negar 63 ، a.nikfarjam ، Roya-A ، soniya ، hooriaty
#3
من هم یک سوال دارم؟
اساتید می گفتن EHR کامل حتی در کشوری مثل آمریکا هم هنوز اجرا نمیشه و این کشور های توسعه یافته از سطح چهارم EPR استفاده می کنند؟
یه توضیحی می تونید از روند اجرای چنین سیستمهایی تو کشوری مثل آمریکا بدید.
گرگ باش! مغرور! بر شب پادشاهی کن...
می خواهی خنجر بزنی از روبرو بزن...
مثل گرگ تعصب داشته باش،مثل گرگ حتی به شیر هم رحم نکن...
مثل گرگ رو در رو حق بگیر...
به مانند گرگ باش...دوستانت را لیس بزن،دشمنانت را گاز بگیر...
گرگ باش دشمن را بدر...
در برابر سگان ولگرد بی تفاوت باش...
آنها به پارس کردن های بیهوده زنده اند...
بی اعتماد باش...بی اعتنا...
همیشه با گله،
اما تـــــــنــــــهــــــا...
#4
ممنون از اطلاعات. خوشحال شدم که ایران هم برنامه هایی داره.
این گروه بندی که گفتید تو اینجا زیاد مطرح نیست(یا لا اقل من نشنیدم) و فکر کنم بیشتر مربوط به انگلیسه. کلا بحثی که به خدمات دهنده های سلامت مثل بیمارستان و.. مربوط میشه EHR و EMR اٍ که هدف هم داشتن یک EHR جامع است.himss یه رویه رو تعریف کرده که ۷ مرحله پذیرش EMR توشه. قانونی به نام hitech act تصویب شده که طی ۵ سال هر پزشک و یا بیمارستان EHR را در سطح مورد نظر پیاده سازی کنه سالانه مشوق نقدی میگیره. و اگه تا ۲۰۱۵ این سیستم رو نداشته باشه تا سال ۲۰۲۰ هر سال باید جریمه بده. هدف داشتن استفادهی معنا دار ( *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* meaningful use of EHR) از EHR به طور کامل تا سال ۲۰۲۰. با این تعریف وظعیت EMR بیمارستانها تو سال ۲۰۰۶ این طور بوده:

Stage Hospitals In a Stage % of 3917 Total Hospitals
Stage 0 754 19.25%
Stage 1 804 20.53%
Stage 2 1945 49.66%
Stage 3 318 8.12%
Stage 4 73 1.86%
Stage 5 18 0.46%
Stage 6 5 0.13%
Stage 7 0 0.00

در مورد این مرحله ها و مرجع امار به این لینک مراجعه کنید: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*

این هم تحقیق جالبیه که درسال ۲۰۱۰ در ایالت آریزونا انجام شده:
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*

با در نظر گرفتن اینکه آریزونا ایالتی به نسبت فقیره امار جالبیه. چند موردش شاید جالب باشه براتون ۸۵ درصد از پزشکا به اینترنت در محل کارشون دسترسی دارن و ۴۵٪ فقط از رکورد های کاغذی استفاده میکنن. البته این درصد ها در ایالات دیگه مثل ماساچوست و نیویورک و کالیفرنیا متفاوته. در ضمن در مورد انفورماتیک پزشکی امریکا معیار خوبی برای مقایسه نیست. مختصر اینکه امریکا در بین ۷ کشور صنعتی مقام ۶ ام و داره: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*

که دلایلش زیاده مثل جمعیت وسعت و...که اگه دوست دارید میتونیم بحثشو باز کنیم.

شاد و پیروز باشید
 سپاس شده توسط hadi ، محمدحسین ، hossein ، shaparak ، shima ، بحريني ، آرام ، Farzane.Gh ، Harika ، hooriaty
#5
با سلام

اون تقسیم بندی مربوط به کتاب وگر میشه و البته نسخه 2005، تو ویرایش های بعدی این تقسیم بندی مشاهده نمیشه و من تو کتاب دیگه ای هم ندیدم، البته تو یکی از اسناد ISO هم تقسی بندی بصورت مفصل تر وجود داره که مربوط به سند ISO/TR-20514 میشه.

در مورد بیمارستان های ایران هم باید عرض کنم که میشه گفت اکثر بیمارستان ها دارای سیستم اطلاعاتی هستند اما خصوصیات مالی رو بیشتر در برداره و اطلاعات بالینی رو کمتر در بر میگیرند.
اما در سال های اخیر تلاش زیادی برای ذخیره سازی آنها شده و وزارت بهداشت پروژه عظیمی رو از سال1381 بانام پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان (سپاس) آغاز کرده، این پروژه گاهی 17 ساله و در بعضی جاها 10 ساله خطاب شده.
پروژه خیلی وسیع و سنگین هست و هزینه بالغ بر 100 میلیارد تا سال گذشته صرف اون شده.
نکته قابل توجه راه اندازی شبکه ملی سلامت برای اتصال مراکز مراقبت بهداشتی و دیگرسازمان های مرتبط مثل ثبت احوال و ... از حدود 6 ماه پیش می باشد که تا اون موقع حدود 4000 مرکز به این شبکه متصل شده بودند.
حالا اینکه این پروژه چقدر عملی باشه معلوم نیست
حتی تا اونجایی که من میدونم تو کشورهای پیشرفته هم هنوز موفقیت چشمگیری رد زمینه سلامت ملی پیدانکردند ازجمله انگیس که یکی از پروژه هاش بنام Health Space در اواخر ماه مارچ به شکست منتهی شد و فعالیتش متوقف شد.

پاینده باشید
 سپاس شده توسط Harika ، hadi ، hooriaty ، Farzane.Gh
#6
Brick 
با سلام و احترام
در سال 1398 وزارت بهداشت اقدام به راه اندازی پرونده الکترونیک بیماران همزمان با نسخ الکترونیک کرد. بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) تهران از جمله بیمارستان هایی بود که بعنوان پایلوت شروع به کار با این سامانه کرد.
باید دقت کرد که این اقدام منجر به حذف کاغذ نشد، تمامی پرونده های بستری بعد از ترخیص بیمار اسکن شده و به صورت پرونده دیجیتال درآمدند. همزمان اطلاعات خدمات و اقدام های انجام شده برای بیماران در پرونده ها که در سیستم HIS بیمارستان (رایاوران) ثبت میشد، توسط سامانه ی سپاس و در قالب XML به وزارت بهداشت ارسال شد. که درواقع به جهت مشاهده آمار بیماری ها، خدمات انجام شده، تعداد بیماران ترخیص شده و آمار فوتی ها و همچنین میزان درآمد بیمارستان در داشبورد وزارت بهداشت بود.
همزمان با این اقدامات، برای بیماران سرپایی و ویزیت های درمانگاه و اورژانس، نسخ الکترونیک توسط بیمه ی سلامت و مدتی بعد توسط بیمه تامین اجتماعی راه اندازی شد. در این پنل ها در زمان ویزیت بیمار فقط با ثبت کدملی، کلیه اطلاعات بیمار و همچنین اقدامات قبلی انجام شده توسط پزشکان دیگر قابل مشاهده است. میزان تکمیل بودن پرونده ی الکترونیک بیمار بستگی به میزان اطلاعاتی دارد که توسط پزشکان تکمیل شده باشد.
در ابتدا بزرگترین مشکل، عدم اعتماد و همکاری پزشکان بود، اما با مشاهده ی قابلیت های این سامانه ها، پزشکان شروع به استفاده از آن نمودند.
یکی از قابلیت های موردتوجه پزشکان نسخ آماده بود. مثلا وقتی یک بیمار با یک علائم مشخص مراجعه میکند، پزشک 10 نوع آزمایش مشخص برای بیمار نسخه میکند که در این سامانه ها امکان ذخیره ی آن 10 آزمایش در یک نسخه به صورت آماده وجود دارد که با یک کلیک قابل ثبت است و دیگر نیازی نیست برای هر بیمار 10 آزمایش را جستجو و انتخاب کرد و همین منجر به صرفه جویی در وقت پزشک می شود.
از طرفی در آزمایشگاه نیازی به نسخه خوانی و ثبت مجدد در سیستم LIS وجود ندارد چرا که همان نسخه فقط با ثبت کدملی قابل مشاهده و پردازش می باشد. همینطور در داروخانه ها.
 سپاس شده توسط hadi


موضوعات مشابه ...
موضوع
  سیستم سپاس(سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایران)کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان