میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

شهرتان را معرفی کنید

#11
[عکس: ahpcm3kg94n1cw5wc.jpg]
[highlight=#ededed]
«رقص چوپی »یا «چوب بازی » از بازی های رزمی ، سنتی و قدیمی ورایج بادرودیها است. که بیشتر در بین افراد سنتی وقدیمی بویژه اقشار گله دار این دیار متداول و مرسوم است و غالبا در مراسم عروسی و همراه با رقص و پایکوبی اجرا می گردد.
[/highlight]
[highlight=#ededed]
تعداد بازیکنان چوب بازی دو نفر است و ابزار بازی شامل دو چوب به طول تقریبی یک و نیم متراست. در شروع کار نوازنده سنتی سرنا با زدن ساز مردان را به بازی چوب بازی فرا می خواند. سپس دو نفر بازی را شروع می کنند و افراد زیادی به دور چوب بازها حلقه می زنند و تماشا می کنند وبا دست زدن به تشویق افراد می پردازند در ابتداء دو نفر با حرکات نمایشی زیبا مثل چرخاندن چوب با دودست ویا چوب را به پشت کمر گرفتن بصورت تقارن ومشابه در رو بروی هم با رقص با چوب خود حرکات رزمی ونمایشی زیبائی اجرا می کنند.
[/highlight]
[highlight=#ededed]
پس از مدتی حرکات نمایشی بدین منوال که ادامه داردیکی از بازیکنان چوبش را به حالت حمله بالا برده وبه نفر دوم اشاره میکند که از خود دفاع کند و نفر دیگر چوبش را بدست گرفته وبه حالت تدافعی ومورب در مقابل جفت پایش به حرکت در می آورد تا مبادا چوب نفر اول به پایش بخورد. در ادامه بازی نفر اول به حالت تدافعی عمل کرده ونفر دوم به حالت حمله شروع به ادامه بازی می نماید . جمعیت تماشاگر که به دو دسته تقسیم شده اند هریک در هنگام برخورد چوبها به تشویق بازیکن طرفدار خود می پردازند .
[/highlight]
[highlight=#ededed]
[/highlight]
[highlight=#ededed]
[عکس: hohknf1zn0rjmk5usb.jpg]
[/highlight]
[highlight=#ededed]
این بازی همچنان ادامه دارد تا یکی از چوبها بشکند. هر بازیکنی که زودتر چوبش شکست بازنده بازی تلقی می شود.خوشبختانه در سالهای اخیر با رونق گرفتن اجرای جشن انار سنتهای محلی هم دوباره جان گرفته که یکی از این موارد اجرای رقص محلی چوپی است که به بهانه اجرای جشنواره انار در بیشتر عروسیهای بادرود اکنون هم اجراء می شود.
[/highlight]
[highlight=#ededed]
این رقص در این دیار منحصر بوده وبا رقص چوبی بختیاریها ،سیستانیها وتربتیها کاملأ تفاوت دارد.
[/highlight]
[highlight=#ededed]
ارزنده است جهت حفظ وانتقال این بازی محلی جشنواره ای با عنوان چوب بازی محلی اجراء تا به آیندگان انتقال یافته وجهت حفظ آن بکوشند
[/highlight]

[highlight=#ededed]


[عکس: 7ph9hq128d5l5bg2kf5.jpg]

مهر بادرود:در بین بیش از 18 گونه انار که در باغات بادرود کشت می شود ، نوعی انار نادر وکمیاب در برخی از باغات انار بویژه در منطقه سرآسیاب یافت می شود که به انار سیاه شهرت دارد. پوست این انار کاملأ سیاه ودارای دانه های به رنگ سیاه متمایل به قرمز می باشند که طعم شیرین ودلچسپی دارد.

گویند گران ترین انار دنیا، انار دانه سیاه ملس بادرود است و بیشتر مشتریان این سوغات کویری مردم سرزمین آفتاب تابان (ژاپن) هستند که به گران بودن میوه‌های‌شان افتخار می‌کنند. ژاپنی‌ها آنقدر این میوه کویری را دوست دارند و دلباخته خواص اعجاب‌انگیز آن هستند که به راحتی آب خوردن برای هر کیلو از این انار چند دلار می‌پردازند.


این چشم بادامی‌های مقتصد، معتقدند که انار تنها یک میوه لذیذ نیست بلکه درمان‌کننده بیماری‌های کبدی، مسمومیت‌های خونی، بهترین درمان رفع خستگی جسمی و عصبی و بهبوددهنده بیماری‌های دستگاه گوارش است به همین دلیل هم ارزش دارد که بابت هر کیلو آن هزار دلار پرداخت به خصوص که پس از انتقال انار سیاه بادرود از ایران به ژاپن در سالهای گذشته قیمت هر
کدام آن در فروشگاه‌های آن کشور گاهی به چندین دلار هم می‌رسد.[عکس: qt5ah6w9f11sh0sej9a5.jpg]
[/highlight]
[highlight=#ededed]
[highlight=#ededed]
سومین دوره ی رالی اتومبیل رانی قهرمانی کشور در بادرود
[عکس: n00045872-b.jpg]
پاستور مقصودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در بادرود اظهار داشت: این دوره از مسابقه‌ها به مدت دو روز و در مسیرهای کویری حد فاصل بادرود به کاشان برگزار شد.

وی تعداد شرکت کنندگان این دوره از مسابقات را ۵۰ شرکت کننده در قالب ۹ تیم از سراسر کشور ذکرکرد.

وی افزود: شرکت‌کنندگان در رده حرفه‌ای و در کلاس‌های یک‌هزار و ۶۰۰، یک‌هزار و ۴۰۰ و دو هزار سی سی، با هم به رقابت پرداختند.

مسئول برگزاری مسابقات رالی فدراسیون موتورسواری و اتومبیل رانی ایران تاکیدکرد: از مجموع ۶۰۰ کیلومتر محدوده برگزاری این مسابقات، ۴۵۰ کیلومتر تست سرعت و بقیه مسیر اصلی مسابقه بود.

مقصودی به نفرات برتر این دوره از مسابقات اشاره کرد و گفت:در کلاس یک‌هزار و ۶۰۰ سی سی حسین قدسی و آرش رامین یکتا از تیم سایپا ریو، اشکان مسگرها و وحید رضا وحدتی از تیم ایران خودرو الف و علی اکبر شیبانی و پیمان فرازمند از تیم ایران خودرو الف به ترتیب در مکان‌های اول تا سوم قرار گرفتند.

وی، هرمز کلهر و سید مسعود واحدی از تیم سایپا پراید، رضا شالچی و کامران حاتم خانی از تیم ایران خودرو ب و اردلان غزنوی و علیرضا باغبان از تیم سایپا پراید را نیز نفرات برتر کلاس یک‌هزار و ۴۰۰ سی سی این مسابقات معرفی کرد.

مسوول برگزاری مسابقات رالی فدراسیون موتورسواری و اتومبیل رانی ایران، تصریح کرد: در کلاس دو هزار سی سی نیز، محمد صادق صرامی و حسین سنجری از تیم هیئت خوزستان، سید حسین امامی و مهدی زهتابیان از تیم خضرا مشهد و محسن نوبخت و محمد نوبخت موفق به کسب مقام‌های اول تا سوم شدند.

مقصودی همچنین، با اشاره به رده بندی تیمی این دوره از رقابت‌ها نیز، اظهار داشت: در کلاس یک‌هزار و ۶۰۰ سی سی، تیم سایپا ریو اول، ایران خودرو الف دوم و تیم خراسان رضوی سوم شد.

وی افزود: در کلاس یک‌هزار و ‎ ۴۰۰ سی سی نیز، تیم سایپا پراید، ایران خودرو ب و تیم هیئت خوزستان به ترتیب اول تا سوم شدند.

وی تیم خضرا مشهد، هیئت خوزستان و تیم خراسان رضوی را تیم‌های برتر کلاس دو هزار سی سی این دوره از مسابقات ذکر کرد.

مقصودی، سطح این دوره از مسابقات را خوب ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون، فدراسیون درصدد است تا با برگزاری مسابقات دارای استانداردهای لازم، یکی از هشت راند مسابقات رالی خاورمیانه را بدست آورد.

وی اظهار داشت: هم اکنون، ۸۰ درصد قوانین مسابقات بین المللی در مسابقات رالی کشور اجرا می‌شود.
[/highlight]
[/highlight]

باور داشتن ، قوي بودن است . شك و ترديد انرژي را زايل مي سازد.
 سپاس شده توسط mokhtari ، امیر ، hadi8963 ، L.M
#12
[highlight=#4f9ce4]
خانه های تاریخی بادرود

[عکس: vbv7lwzrjm5fwdhx4n.jpg]
خانه تاریخی میرزا فتح اله افصحی
[عکس: 793cax3ivmgetfi7z0a.jpg]
خانه تاریخی معزی
[عکس: ig9h5yzlock2wphc4ct5.jpg]
خانه تاریخی مدیر(قوام الدین حائری)
[عکس: mq3bdh4g4thkuh9nh09.jpg]
خانه تاریخی میرزا رضا فاطمی
[عکس: vvgf0wjk670tv3g07gn2.jpg]
خانه حاج آخوند موثقی
منبع : وبلاگ بادرود اهورا
[/highlight]

باور داشتن ، قوي بودن است . شك و ترديد انرژي را زايل مي سازد.
 سپاس شده توسط پاییز ، امیر ، L.M
#13
تربت حیدریه
[عکس: Z]
یکی از *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* استان *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* و مرکز *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* است.
[align=RIGHT]تربت حیدریه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* و ۱۰۰۵ کیلومتری *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* است. شهر تربت حیدریه ۵۳ *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* وسعت دارد و ارتفاع آن ۱۳۳۳ متر از سطح دریا می‌باشد. جمعیت این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران برابر با ۱۱۹٬۳۶۰ نفر بوده‌است.
تربت حیدریه از شرق به شهرستانهای تایباد و تربت جام و رشتخوار، از غرب به کاشمر و از شمال به مشهد و نیشابور و فریمان و از جنوب به شهرستان مه ولات منتهی می شود. نام تربت حیدریه به اعتبار نام *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* بر واژه اصیل و ایرانی *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* در قرن نهم و بعد از آن غلبه یافت.
منطقهٔ تربت حیدریه بزرگترین تولیدکنندهٔ *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* در جهان محسوب می‌شود. *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*، یکی از شهرهای تربت حیدریه مرکز *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* ایران نام گرفته و بالغ بر ۸۰٪ *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* کشور در این محل تولید می‌شود. *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*، *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* و *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* نیز از دیگر محصولات کشاورزی این منطقه‌است.همچنین معادن طلای زرمهر تربت حیدریه که در روستای زرمهر واقع شده است، تولیدکننده اولین شمش های طلا در کشور است که در بازار بورس اوراق بهادار تهران معامله میشوند.
جاذبه‌های طبیعی
باغات کامه علیا و سفلی در شمال تربت حیدریه و رودخانه حصار و صنوبر، آبشار رودمعجن و شكارگاه از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان هستند. از جاذبه‌های دیدنی و تفریحی شهر تربت حیدریه می توان به اماکنی همچون مجموعه باغ ملی و پارک جنگلي پيشكوه اشاره کرد.
  • آبشار رودمعجن

روستای *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* در 48 کیلومتری غرب تربت حیدریه واقع است. در 4 کیلومتری این روستا آبشاری زیبا به ارتفاع 28 متر پدید آمده که از سلسله جبال چهل تن در 45 کیلومتری غرب شهرستان سرچشمه گرفته، رود معجن پس از ایجاد آبشار و مشروب کردن آبادی، در نزدیکی روستای رود معجن وارد رودخانه حصارچه می شود.
  • مناطق شکار ممنوع برنای و ژرف

این مناطق در شرق شهرستان تربت حیدریه و در ارتفاعات شهرستان زاوه قرار دارند. این مناطق جلگه ای در بعضی نواحی دارای ارتفاعات سنگی زیبایی هستند که مامنی مناسب برای زیست حیوانات وحشی به شمار می روند. در این مناطق حیواناتی نظیر قوچ، میش، قرقاول، سیاه سینه، گرگ و عقاب زندگی می کنند.
  • غار ماه پری

به رقم وجو
پشت هر کوه بلند ، سبزه زاریست پر از یاد خدا و در آن باغ کسی می خواند که خداییست
دگر غصه چرا؟!
 سپاس شده توسط پاییز ، *maryam ، mokhtari ، امیر ، hadi8963
#14
بروجرد :
بروجرد شهری قدیمی در غرب کشور و در استان لرستان قرار دارد .این شهر در زمان پیش از اسلام از شهرهای آباد و بزرگ و دارای موقعیت خاص بوده است .
چون در آن از واژهء گرد که بمعنی شهر است دیده می شود .شهرهایی که در روزگار اشکانیان و ساسانیان ساخته شده اند در پایان آنها نام گرد بکار رفته است مانند :
داراب گرد یا دستگرد و یا میلاب گرد و بروگرد یا همانا بروجرد امروز . همانطور که می دانید این گافهای پارسی در عصر اسلامی شدن ایران صورت تعریب
بخود گرفته و جرد شده مثل بروجرد که مرکب از دو واژهء ( بر ) بمعنی میوه و ( گرد ) بمعنی شهر ( شهر میوه ) و نیز برومند که بفتح و ضم با هر دو استعمال
شده و مند که بمعنی خداوند و صاحب است از برو حذف و گرد که بمعنی شهر است جایگزین آن شده است . پس بروگرد و برگرد یعنی خداوند میوه و شهر میوه .
" یاقوت حموی می نویسد : ( میوه جات بروجرد به شهرهای کرج و همدان و ری میبرند . " و صاحب مرآت البلدان شهر بروجرد را از بناهای منوچهر پیشداد میداند و
نویسنده کتاب آرش کمانگیر , آرش را بروگری نوشته او نیز از اوستا نامهء آسمانی زردشت پیامبر بزرگ پارسیان گرفته و گویند در آثار الباقیه بیرونی نیز هست و محققان
ویس و رامین عاشق و معشوق افسانه ای ایران باستان را از مردم شهر گوراب ( جنوب فیال بروجرد ) یا همان شهر ویروگرد دانسته اند که همانا ویرو از شاهزادگان اشکانی
که در حدود نهاوند حکومت داشته و در بنای این شهر سهیم بوده و قصه ویس و رامین هم در روزگار اشکانیان اتفاق افتاده است .
صاحب انجمن آرا گوید : پیروزه گرد شهریست از بناهای خسرو پرویز که اکنون به بروجرد شهرت دارد . وروجرد معرب آن اردگرد و اردجرد / ارد از شاهان اشکانی و پیروزه گرد
و یا فیروزه جرد و پیروز گرد و فیروز جرد در المسالک و الممالک از آن نام برده است . وروگرد یا وروجرد در کتب زردشتیان و بروگرد در پیش معنی آن گذشت . نام بروجرد در
ملاحم والفتن و تاریخ خطیب بغدادی و در نزهت القلوب مستوفی و نام برگرد برجود در ظفرنامه و وروگرد وروجرد در تذکره سامی و حبیب السیر و تاریخ لاهیجی و آتشکده و
مجمع الفنون و روز روشن و صبح گلشن و عرفات و فصبه یزدگردی در روضته الصفا و در روزگار قاجار به دارالسرورو که بر روی سکه های این شهر نقش بسته شده است .


فایل‌های پیوست تصاویر بندانگشتی
   
 سپاس شده توسط hadi ، mokhtari ، امیر ، hadi8963
#15
Photo 
آشنایی با چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری
[عکس: elzyvrmfpbek3ngmutii.jpg]
موقعیت جغرافیایی

این استان با ۱۶۵۳۳ کیلومتر مربع وسعت از جمله مناطق کوهستانی جنوب غربی ایران محسوب می شود و بین ۳۱ درجه و ۴۰ دقیقه تا ۴۲ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۲ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۱ دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد.

مرکز استان (شهرکرد) با ۲۱۵۰ متر ارتفاع در میان مراکز استانها، بلندترین است (به همین سبب به بام ایران اشتهار یافته است) و در فاصله ۵۲۰ کیلومتری تهران قرار دارد.

ویژگی های طبیعی

شکل طبیعی استان بر مبنای ارتفاعات میانی رشته کوه زاگرس استوار گشته است.

انباشت برف در ارتفاعات استان سبب شده معروفترین رودخانه های دایمی جنوب غربی و مرکزی ایران یعنی کارون، زاینده رود و دزاز ارتفاعات این استان سرچشمه گیرند.

فرونشست های بوجود آمده همزمان با حرکات زمین ساختی زاگرس و آب حاصل از ذوب برف کوههای بلند، تالابهای متعددی را در استان تشکیل داده است که زیستگاه انواع پوشش گیاهی- جانوری می باشد.

جنگلهای بلوط، زالزالک و برخی دیگر از گیاهان پهن برگ و نیز آبشار ها، غارها، چشمه سارهای با دبی آب فراوان، مناطق حفاظت شده، گردشگاهها و گردابها از دیگر عوامل طبیعی و اکوتوریسم استان محسوب می گردند.

در مجموع استان در حال حاضر دارای بیش از ۲۵۰ جاذبه شناخته شده طبعیی، تاریخی و مذهبی می باشد.

جنگلهای استان

جنگلهای استان از نظر جغرافیایی در ردیف جنگلهای غرب و جنوب غرب کشور محسوب می شوند.

مساحت جنگلهای استان در حدود ۳۰۷ هزار هکتار است و به صورت نواری از کوههای بازفت (شهرستان کوهرنگ) شروع و به ارتفاعات فلارد (شهرستان لردگان) ختم می شوند.

پنج منطقه بازفت، اردل، لردگان، دوراهان و فلارد کانونهای عمده جنگلهای استان هستند.

۹۸ درصد پوشش عمده جنگلی را در این مناطق، بلوط غرب تشکیل می دهد.

دیگر گونه های جنگلی عبارتند از:

زبان گنجشک، پسته وحشی، زالزالک، گردو، کیکم، بادام، انجیر کوهی، سماق و..

ارتفاعات استان

کوههای یلند زاگرس به صورت نواری در تمام استان از شمال غرب تا جنوب شرق امتداد دارند. بطوری که ۷۶ درصد مساحت استان را کوهها و تپه ها تشکیل می دهد.

معروفترین ارتفاعات استان زردکوه می باشد و مرتفعترین قله آن کلونجی نام دارد.

ارتفاعات زردکوه به دلیل یخچالها و شکل خاص مورد توجه کوهنوردان کشور است که در فصول مختلف به قلل آن صعود می کنند.
 سپاس شده توسط mokhtari ، xanti ، امیر ، hadi ، hadi8963
#16
قابل توجه دوستانی که در این تاپیک مطالبشون رو قرار میدهند
یک ایده ای دارم
برای این که این تاپیک غیر از اطلاعات عمومی جغرافیایی و اجتماعی باشد دوستان میتوانید تعداد مراکز درمانی و بهداشتی که در حال حاضر در شهرشان موجود است را ذکر کنند و چقدر عالی میشد که بتوانند از تعداد مراکزی که در حال حاضر در آن رشته های مدارک پزشکی در آنها فعالیت میکند ذکر کنند

باور داشتن ، قوي بودن است . شك و ترديد انرژي را زايل مي سازد.
 سپاس شده توسط hadi ، hadi8963 ، L.M


موضوعات مشابه ...
موضوع
  معرفی مراکز بهداشتی
  معرفی سایت های مرتبط با رشته هامون
  معرفی کتابکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان