میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

برای درمان لخته خون در پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

#1
بیماری لخته شدن (ترومبوز) وریدهای عمقی پا (به‌اختصار DVT) به دنبال بی‌حرکتی طولانی‌مدت یا برخی بیماری‌های خاص در فرد ایجاد گردیده و ممکن است خطرات قابل‌توجهی را برای وی به همراه داشته باشد؛ برای مثال، این لخته‌ها ممکن است از محل خود جدا شده و از طریق جریان خون به سمت ریه‌ها برده شده و منجر به آمبولی ریه شوند که ممکن است کشنده باشد.

برای درمان لخته خون در پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

درمان DVT در اکثر موارد درمانی اورژانس است؛ بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم لخته خون در پا مانند:

ورم یک‌طرفه اندام
درد و قرمزی ناگهانی
علائم آمبولی ریه مانند تنگی نفس، درد سینه
سرفه ناگهانی همراه خلط خونی
باید به‌سرعت به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

ممکن است درمان DVT با دارو امکان‌پذیر باشد و یا برای درمان قطعی لخته خون در پا احتیاج به انجام اقدامات پیشرفته‌ای مانند ترومبولیز داشته باشید.

مدت زمان درمان لخته خون در پا

یکی از نکاتی که پیش از شروع به درمان*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* باید به آن توجه کنیم، وسعت لخته و عوامل زمینه‌ای ایجادکننده آن است. برای مثال، گاهی اوقات دی وی تی هیچ‌گونه علایم ریوی برای فرد ایجاد نمی‌کند و تنها به‌صورت تورم یک‌طرفه پا تظاهر پیدا می‌کند. گاهی نیز ممکن است درگیری شدید و هم‌زمان اندام (به طور عمده اندام تحتانی) و ریه‌ها را داشته باشیم که به آن ترومبوآمبولی وریدی گفته می‌شود.

همچنین روش درمانی مناسب نیز تا حد زیادی بستگی به عوامل زمینه‌ای ایجادکننده این عارضه در فرد و شرایط سلامت عمومی وی دارد؛ بنابراین پیش از شروع درمان، باید خطر بروز عوارض درمان تخمین زده شده و مناسب‌ترین روش از سوی پزشک برگزیده شود. به یاد داشته باشید که کلید درمان بیماری دیویتی عمل به دستورالعمل‌های پزشک و داشتن صبر و حوصله است.

اهداف درمانی و طول درمان DVT

هدف از درمان لخته شدن خون در پا را می‌توان در سه جزء زیر بررسی كرد:

پیشگیری از بزرگ‌تر
پیشگیری از جدا شدن لخته از محل خود و ایجاد آمبولی ریه
پیشگیری از بروز مجدد دی وی تی
در ادامه به توضیح هر یک به طور جداگانه می‌پردازیم:

پیشگیری از گسترش لخته خون

اینکه این اهداف در چه زمانی قابل دسترسی خواهند بود و مدت زمان درمان لخته خون در پا چقدر است، بستگی زیادی به وضعیت سلامتی پایه بیمار و شدت بیماری DVT پا دارد. ترجیح پزشکان بر این است که درمان دیویتی را در فاز حاد بیماری انجام دهند؛ یعنی در زمانی که لخته تازه تشکیل شده است.

این درمان سریع لخته خون در پا با هدف جلوگیری از گسترش لخته و انسداد مسیر جریان خون صورت می‌گیرد. بنابراین معمولاً بلافاصله بعد از تشخیص DVT بهتر است درمان با داروهای ضد انعقاد آغاز شود.

پیش‌تر به بیماران توصیه می‌شد که خصوصاً‌ در طول فاز حاد بیماری استراحت مطلق داشته باشند؛ اما در واقع این اقدام موجب می‌شود که لخته گسترش بیشتری پیدا کرده و یا عود نماید. بنابراین اکنون توصیه می‌شود که راه رفتن هر چه سریع‌تر آغاز شود. البته باید توجه داشت که وارد کردن فشار بیش از حد و انجام ورزش‌های سنگین در سه ماه اول شروع بیماری مجاز نمی‌باشد.

پیشگیری از جدا شدن لخته از محل خود و ایجاد آمبولی ریه

اهداف بعدی در درمان در طی روزها و ماه‌های بعد از درمان بیماری DVT دنبال می‌شوند. برای مثال گاهی برای پیشگیری از آمبولی ریوی در موارد شدید ممکن است علاوه بر تجویز داروهای ضد انعقاد از تعبیه فیلتر در ورید اجوف تحتانی به عنوان درمان تكمیلی و پیشگیری از ایجاد آمبولی ریه استفاده شود.

پیشگیری از بروز مجدد دی وی تی

برای پیشگیری از عود مجدد بیماری، معمولاً پزشک به مدت سه الی شش ماه تجویز داروهای ضدانعقاد را ادامه می‌دهد. در مواردی نیز ممکن است به صلاح دید پزشک، مثلاً به علت وجود مشکلی زمینه‌ای که فرد را مستعد DVT می‌سازد، طول درمان آمبولی ریه و یا DVT افزایش یابد. برخی اقدامات جانبی دیگر مانند فعالیت فیزیکی، مصرف مایعات و یا استفاده از جوراب‌های واریس می‌تواند از عود این مشکل در افراد جلوگیری کند.

منبع: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
نوشته: دکتر مهرداد اقدسی
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*


موضوعات مشابه ...
موضوع
  ۸ اتفاق بزرگ برای ۱۰ سال آینده IT
  پذیرش دانشجو در پردیس دانشگاه قم در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری
  پزشکی از راه دور برای پیشرفت نیازمند فرهنگسازی است
  چگونه حساب بانکی خود را از حمله هکرها حفظ کنیم؟
Lightbulb برای کارکردن با ویندوز ۸ مجبورید کامپیوتر را از نو یاد بگیرید
  آمادگي دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای کمک به زلزله زدگان آذربایجان+لینک تصاویر ماهواره
  مصرف دوز پایین آسپرین مخصوصاً برای افراد میانسالی که در خانواده خود سابقه بیماری قلبی
  جدیدترین روش درمان سرطان
  فراخوان مقاله برای دو کنفرانس مهم هوش مصنوعی ، داده کاوی و ... ( شیراز و برزیل)کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان