میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

علائمی که باید قبل از سکته قلبی بدانید تا از وقوع سکته قلبی پیشگیری کنید

#1
سکته قلبی ممکن است در هر شرایط و در هر سنی اتفاق افتد. پس بهتر است قبل از هر چیزی علائم این شرایط خطرناک را بدانید تا زودتر متوجه شرایط خود شوید.

سکته قلبی چیست؟
حمله قلبی که به آن سکته قلبی نیز گفته می‌شود، هنگامی رخ می‌دهد که بخشی از عضله قلب خون کافی دریافت نکند. هرچه مدت زمان بیشتری بدون درمان برای بازگرداندن جریان خون بگذرد، آسیب بیشتری به عضله قلب وارد می‌شود. بیماری عروق کرونر (CAD) دلیل اصلی حمله قلبی است. علت دیگری که کمتر شایع است، اسپاسم شدید یا انقباض ناگهانی عروق کرونر است که می‌تواند جریان خون در عضله قلب را متوقف کند.

علائم سکته قلبی چیست؟
علائم عمده حمله قلبی عبارت است از:

۱- احساس درد یا ناراحتی در قفسه سینه ،بیشتر حملات قلبی شامل احساس ناراحتی در مرکز یا سمت چپ قفسه سینه است که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد یا به طور مداوم از بین می‌رود و دوباره برمی‌گردد. این حس‌های ناراحتی می‌تواند مانند احساس سنگینی ناراحت‌کننده، احساس فشار، احساس سیری و یا درد باشد. البته*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* نیز وجود دارد.

۲- ممکن است احساس ضعف، سبکی سر یا ضعف داشته باشید.

۳- ممکن است دچار عرق سرد شوید.

۴- احساس درد یا ناراحتی در فک، گردن یا پشت.

۵- احساس درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو یا شانه ها.

۶- تنگی نفس. تنگی نفس اغلب همراه با احساس ناراحتی در قفسه سینه است. ولی گاهاً تنگی نفس ممکن است قبل از احساس ناراحتی در قفسه سینه نیز رخ دهد.

علائم دیگر سکته قلبی می‌تواند شامل خستگی غیرمعمول یا غیر قابل توضیح و حالت تهوع یا استفراغ باشد. زنان به احتمال زیاد بیشتر این علائم دیگر را تجربه می‌کنند. بهتر است درباره زنان و بیماری های قلبی بیشتر بیاموزید. در ادامه به بیان بیشتر این موارد پرداخته شده است.

ناراحتی قفسه سینه
ناراحتی قفسه سینه یا همان *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* یکی از رایج ترین نشانه های خطر حمله قلبی است. اگر شریان مسدود شده یا سکته قلبی داشته باشید، ممکن است در قفسه سینه خود احساس درد، گرفتگی یا فشار داشته باشید.

هرکسی کلمه متفاوتی برای بیان این احساس دارد. بعضی از افراد می‌گویند مثل این است که فیلی روی آنها نشسته است. بعضی دیگر می‌گویند احساسی مثل گر گرفتن (سوختن) دارند. این احساس معمولا بیش از چند دقیقه طول می‌کشد. این مساله ممکن است هنگام استراحت یا انجام کار بدنی اتفاق بیفتد.

همچنین اگر فقط یک درد بسیار مختصر را حس می‌کنید که هنگام لمس کردن یا فشار دادن بیشتر می‌شود، احتمالا مشکل از قلب شما نیست. ولی همچنان بهتر است که توسط پزشک معاینه شوید.

اگر علائم شدیدتر است و پس از گذشت چند دقیقه برطرف نشد، حتما باید با اورژانس تماس بگیرید.
حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده یا دل درد
برخی از افراد در هنگام حمله قلبی این علائم (حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش معده یا دل درد) را دارند. آنها حتی ممکن است استفراغ کنند. زنان بیشتر از مردان این نوع علائم را گزارش می‌کنند.

البته به دلایل زیادی می‌توانید ناراحتی معده داشته باشید و این هیچ ارتباطی با قلب شما ندارد. یعنی تجربه‌ی این علائم می‌تواند فقط به دلیل خوردن غذای خاصی باشد. اما باید توجه داشته باشید که این علائم ممکن است در هنگام حمله قلبی نیز اتفاق بیفتند.

بنابراین اگر چنین احساسی دارید و در معرض ابتلا به مشکلات قلبی هستید، به پزشک اجازه دهید تا بفهمد چه خبر است، به خصوص اگر علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنید.

گلو درد یا فک درد
به خودی خود، درد گلو یا فک احتمالا مربوط به قلب نیست. به احتمال زیاد، علت آن یک مسئله عضلانی، سرماخوردگی یا یک مشکل سینوسی است. اما اگر در مرکز قفسه سینه خود درد یا فشاری را احساس می‌کنید که به داخل گلو یا فک شما منتشر می‌شود، می‌تواند نشانه سکته قلبی باشد.

بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و برای اطمینان از اینکه همه چیز درست است، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.
احساس دردی که به بازو منتشر می‌شود
یکی دیگر از علائم کلاسیک سکته ی قلبی دردی است که از سمت چپ بدن منتشر می‌شود. حمله‌ی قلبی تقریبا همیشه از سمت سینه شروع می‌شود و به سمت بیرون منتشر می‌شود.

اما بیمارانی هستند که عمدتا از ناحیه بازو دچار درد شده اند و معلوم شده است که دچار سکته‌ی قلبی شده‌اند.

احساس گیجی یا سبکی در سر
موارد مختلفی می‌توانند باعث شوند که برای لحظه‌ای تعادل خود را از دست بدهید و یا احساس ضعف کنید. شاید به اندازه کافی غذا یا نوشیدنی مصرف نکرده‌اید و یا خیلی سریع از جای خود بلند شده‌اید.

اما اگر ناگهان احساس ناپایداری می‌کنید و دچار ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس می‌شوید، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

این می‌تواند به این معنی باشد که فشار خون شما کاهش یافته است، چرا که قلب شما قادر نیست آن طور که باید پمپاژ کند.

به راحتی خسته می‌شوید
اگر بعد از انجام کاری که در گذشته مشکلی برای انجام آن نداشتید (مانند بالا رفتن از پله‌ها یا حمل مواد غذایی از ماشین به منزل) به طور ناگهانی احساس خستگی یا کوفتگی کردید، بلافاصله برای ملاقات پزشک خود نوبت بگیرید.

این نوع تغییرات قابل توجه بیش از هر درد و رنجی که احساس می‌کنید برای ما اهمیت دارد. خستگی مفرط یا ضعف غیرقابل توجیه که گاهی اوقات به مدت چند روز طول بکشد، می‌تواند یکی از علائم بیماری قلبی به خصوص در خانم‌ها باشد.

خروپف
این که هنگام چرت زدن کمی خرخر (خروپف) کنید، کاملا طبیعی است. اما خروپف غیرمعمول با صدای بلند که به نظر می‌رسد در حال نفس نفس زدن هستید و یا به شما حس خفگی می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ای از آپنه خواب باشد. این زمانی است که تنفس شما در شب و در حین خواب برای چندین بار قطع می‌شود.

این مسأله باعث فشار اضافی بر روی قلب شما می‌شود. پزشک می‌تواند بررسی کند که آیا به مطالعه خواب نیاز دارید یا خیر. با انجام این مطالعه، پزشک می‌تواند دریابد که آیا شما به آپنه خواب مبتلا هستید یا خیر.

اگر به آپنه خواب مبتلا باشید، ممکن است برای صاف کردن تنفس شما در هنگام خواب به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید.

*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*برای برطرف کردن تپش قلب چه کارهایی می‌توان انجان داد؟

منبع: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* نوشته دکتر مهرداد اقدسی متخصص واریس


موضوعات مشابه ...
موضوع
  لطفا اطلاع رسانی کنید ! (اخبار روز)
  مصرف دوز پایین آسپرین مخصوصاً برای افراد میانسالی که در خانواده خود سابقه بیماری قلبی
Exclamation هشدار هشدار هشدار، حتما مطالعه کنید
  چهارمین کنگره دو سالانه پیشگیری از خطاهای پزشکیکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان