میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

علائم و راه‌های درمان رگ‌های عنکبوتی

#1
مویرگ‌های عنکبوتی (Telangiectasias) رگ‌های ریزی هستند که به صورت شبکه تار عنکبوتی و بیشتر در ناحیه پا و ران‌ها نمایان می‌شوند. اما ممکن است در مچ پا یا دیگر نواحی بدن مانند صورت، سینه هم دیده شوند. رگ‌های عنکبوتی به شکل رگ‌های ظریف، تیره، مویرگ قرمز و یا رگ سبز به نظر می‌رسند که به‌صورت خوشه‌هایی در سطح پوست پراکنده هستند.
رگ‌های عنکبوتی چیست؟
رگ‌های عنکبوتی جزو سیستم مویرگی وریدی به حساب می‌آیند. یعنی در مجموعه شبکه تغذیه کننده و خون رسان نیستند. وقتی به دلایل مختلف مانند اثر هورمون‌ها مویرگ‌های موصوف گشادتر می‌شوند نمایان شده و از نظر ظاهری نقش نازیبایی در پوست باقی می‌گذارند.

بسیاری از زنان بعد از بارداری به آن دچار می‌شوند. حدود ۶۰ درصد از بزرگسالان در جایی از پوست دچار رگ های عنکبوتی هستند.

علت نمایان شدن مویرگ‌های پا
خیلی از خانم‌ها در مورد علت نمایان شدن رگ‌های پا اطلاع چندانی ندارند. این عارضه در بین خانم‌های ۳۰ تا ۵۰ ساله شایع‌تر است و در واقع علت نمایان شدن آن مویرگ‌ها و یا رگ‌ها تجمع خون در رگ‌های ریز می‌باشد.

معمولا افرادی که به صورت طولانی مدت می‌نشینند یا می‌ایستند دچار این عارضه خواهند شد. این مویرگ‌های کوچک، اغلب مشکلی به لحاظ درد و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی‌کنند ولی در صورت وجود آسیب در وریدهای عمقی علامت درد و گزگز و سوزش پا دور از انتظار نیست.

درصد قابل ملاحظه‌ای از مبتلایان به مشکلات وریدی به صورت همزمان عروق عنکبوتی و*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* را دارند. از این رو تنها جنبه زیبایی در این مورد مطرح نبوده و بسیاری از مراجعین به دنبال یافتن راه حلی برای رهایی از درد پا می‌باشند.
انواع رگ‌های عنکبوتی
رگ‌های عنکبوتی در قسمت‌های مختلف بدن به خصوص صورت یا پاها دیده می‌شوند. انواع رگ‌ها به لحاظ ظاهری را می‌توان به صورت ذیل طبقه بندی کرد:

رگ‌ها به شکل شبکه یا ستاره
رگ‌ها به صورت شاخه درخت
به صورت خطی
به صورت لکه‌ای: بیشتر بیماران با سابقه مشکلات کلاژن وریدی این صورت از رگ‌های عنکبوتی را دارند که معمولا به رنگ قرمز دیده می‌شود.
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*به روش‌های مختلفی مانند فلبکتومی، اسکلروتراپی و لیزر اندوواسکولار انجام می‌گیرد در میان این روش‌ها درمان خانگی جایگاه ویژه‌ای در کنترل علائم بیماری دارد.
علائم رگ‌های عنکبوتی
مویرگ‌های عنکبوتی معمولا باعث علامت و مشکلی نیستند و شکایت مراجعه‌کنندگان به خاطر ظاهر نازیبا است.

گاهی اوقات ناراحتی‌های دیگری مانند موارد زیر توسط زیبا جویان بیان می‌شود:

درد گنگ و مبهم
خستگی در ساق پاها
سنگینی پا
احساس گزگز و مور مور در اطراف رگ‌ها
خارش در اطراف رگ‌ها
با اینکه ارتباط مستقیمی بین مویرگ‌های سطحی و علائم ذکر شده وجود ندارد بعد از درمان مویرگ‌ها بسیاری از زیبا جویان ابراز می‌کنند که علائم مذکور برطرف شده است.
درمان رگ‌های عنکبوتی
قبل از هر درمانی برای مویرگ‌های پا لازم است معاینه دقیق و در صورت نیاز سونوگرافی عروقی انجام شود. بایستی به این سوال جواب داده شود که آیا علت زمینه‌ای مهمی مانند ریشه واریس طنابی نهفته وجود دارد یا خیر!؟

اگر مویرگ‌های عنکبوتی بدون ریشه عمقی باشند آنگاه یکی از درمان‌های اسکلروتراپی یا لیزر سطحی در نظر گرفته خواهد شد. و در صورتی که مویرگ‌ها در زمینه ریشه نهفته عمقی باشد درمان این ریشه در اولویت است و قبل از مویرگ‌ها نیاز به اقدام لازم دارند.
روش‌های درمان رگ‌های عنکبوتی پا چیست؟ امروزه از روش‌های مختلفی برای درمان رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

لیزر رگ‌های عنکبوتی
در کلینیک‌های پوست، اشعه لیزر سطحی و نور (IPL) برای درمان بکار می‌رود که البته نتیجه درمان در پوست‌های خیلی روشن، خوب است. اما در پوست کمی سبزه شرقی ممکن است عوارضی مانند سوختگی ایجاد شود.

توصیه می‌شود که قبل از هر گونه اقدام مانند اشعه لیزر یا IPL بررسی و معاینات کامل برای ارزیابی وجود ارتباط رگ‌های سطحی با رگ‌های عمقی‌تر تغذیه کننده بعمل آید تا در صورت وجود، یک تا دو جلسه تزریق یا همان اسکلروتراپی برای از بین بردن ریشه تغذیه کننده مویرگ‌ها انجام گیرد. اگر ریشه این رگ‌ها (feeding vein) بسته نشود مانند چشمه‌ای مجدداً جوشیده و عود خواهد کرد.

به همین دلیل در*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* ما ابتدا با استفاده از سوزن‌های مناسب، اقدام به تزریق داخل ریشه رگ‌های عنکبوتی کرده و پس از اطمینان از بسته شدن رگ‌ها، در صورت نیاز از دستگاه لیزر بر روی رگ‌ها استفاده می‌کنیم.
لیزر رگ‌های عنکبوتی پا برای چه افرادی انجام می‌شود؟
برای درمان رگ‌های عنکبوتی در پاها اولین روش درمانی مورد تایید اسکلروتراپی است که نتایج رضایت بخشی را به‌دنبال دارد. البته در برخی افراد به دلایلی نمی‌توان اسکلروتراپی انجام داد.

در چه مواردی از لیزر رگ‌های عنکبوتی به جای اسکلروتراپی باید استفاده کرد؟
در همه موارد زیر از لیزر سطحی به جای تزریق برای رفع رگ‌ها استفاده می‌شود:

در رگ‌های بسیار ریز
افراد با زمینه حساسیت به داروی پولیدوکانول
افراد با ترس از سوزن که تحمل سوزن‌های متعدد اسکلروتراپی برای آنها مقدور نیست.
افراد مستعد آلرژی‌های تنفسی و آسم معمولا با اسکلروتراپی درمان نمی‌شوند و روش لیزر سطحی برای آنها توصیه می‌شود.
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* یا تزریق یکی از روش‌های درمان مویرگ‌های عنکبوتی و واریس‌های طنابی است. در این روش محلول اسکلروتراپی به داخل رگ تزریق و باعث از بین رفتن رگ می‌شود.
منبع: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید* نوشته *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*


موضوعات مشابه ...
موضوع
  علت سنگینی پا و راه‌های ساده برای درمان
  جدیدترین روش درمان سرطانکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان