میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

کارت اطلاعات سلامت

#1
کارت اطلاعات سلامت

از اواسط دهه 1980 تقریباً یكصد پروژه پایلوت استفاده از كارتهای كامپیوتری با اهداف پزشكی بطور عمده در اروپا ، جنوب آمریكا ، ژاپن و استرالیا به اجرا در آمد .اطلاعات این كارتها به دو گروه اطلاعات مدیریتی و اطلاعات پزشكی تقسیم شده بود و گروه خاصی از بیماران یا بیماریهای خاصی را تحت پوشش قرار می داد .
در طی سالهای 1990-1985 تجربیات متعددی در زمینه استفاده از كارتهای سلامت در فرانسه ، ایتالیا ، اسپانیا ، بلژیك و پرتغال به دست آمد .به عنوان مثال : HEMA CARD در بلژیك برای بیماران خونی ، DIALYBRE CARD در فرانسه برای بیماران دیالیزی ، DIAB CARD در آلمان برای بیماران دیابتی استفاده شده است .هدف از این تجربیات ارزیابی این تكنولوژی و قابلیت پذیرش آن توسط استفاده كنندگان و بررسی تأثیر آن بر ارائه مراقبت های بهداشتی به بیماران بوده است .
در استرالیا طرح پیشنهادی برای اجرای كارت سلامت موقعیتی را تصور می كند كه ، بیمار یك مراقب بهداشتی مادام العمر به صورت الكترونیك داشته باشد كه شامل خلاصه ای از اطلاعات مراقبت های مناسب از تاریخ تولد تا زمان مرگ خواهد بود .كارت سلامت می تواند اولین دارایی و سرمایه ای باشد كه یك بچه تازه متولد شده بدست می آورد . كارت سلامت شبیه به یك كارت اعتباری بانك یا یك كارت تلفن نیست كه فقط افرادی كه به آن نیاز دارند آن را تهیه كنند ، بلكه در هر زمانی و برای همه افراد ضروری است .
این مقاله به بیان تعریفی از كارت سـلامت و ارائه برخی از خصوصیات این كارت و هم چنین به اهمیت و فواید اســتفاده ازكــارت ســلامت درسیسـتم های بهداشــتی می پردازد .

كارت سلامت چیست ؟

كارت سلامت یك كارت پلاستیكی شبیه كارت اعتباری است كه محتوی اطلاعات قابل خواندن بوسیله كامپیوتر می‌باشد كه جهت بیمار و یا متخصصین مراقبت‌های بهداشتی به منظور تسهیل ارائه مراقبتهای بهداشتی صادر می شود .این كارت می تواند اختصاصی یا غیر اختصاصی باشد .
كارت اختصاصی كارتی است كه فقط حاوی اطلاعات پزشكی است ،در حالی كـه كارتی كه در آن اطلاعات بیمه ، مالی و اعتباری ، تحصیلی و غیره با اطلاعات پزشكی تركیب شده باشد یك كارت غیر اختصاصی است
كارت های سلامت با عناوین مختلفی از قبیل : كارت بیمه سلامت ، كارت بیمار ، كارت بیمارستان و كارت مراقبتهای پزشكی اورژانس ، توسط بیمار ، پزشك ، كلینیك ها ، داروخانه ها و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد .
دو نوع از كارت ها كه كاربرد زیادی در مراقبتهای بهداشتی دارند :
1- كارت اطلاعات بیمار (PDC
2- كارت تخصصی سلامت (HPC
می باشد .كارت اطلاعات بیمار PDC)

كارت اطلاعات بیمار ، كارتی است كه در نزد بیمار نگهداری میشود و بیمار اطلاعات پزشكی كامل ، دقیق و به روز خود را به خصوص در موارد اورژانس كه این اطلاعات دارای نقش حیاتی می باشند در دسترس دارد . حتی در موارد غیر اورژانس اطلاعات كامل بیمار ، به درمان مناسب ، جلوگــیری از دوباره كاری در انجام آزمایشــات و تستهای پزشكی و هم چنین خطرات ناشی از تداخل تجویز داروها كمك خواهد كرد .
این كارت معمولاً حاوی اطلاعات شخصی بیمار ، اطلاعات بیمه ، اطلاعات اورژانس ، تجویزهای دارویی ، كد شخصی بیمار و یك كد محرمانه جهت ارتباط بین كارت و دستگاه های كارت خوان می باشد .

كارت تخصصی سلامت ( HPC )
كارت تخصصی سلامت ، یك كارت مجوز دسترسی شخصی است كه جهت متخصصین مراقبت های بهداشتی صادر می شود و حاوی اطلاعات قابل خواندن بوسیله كامپیوتر می باشد .
متخصصین مراقبت های بهداشتی دارنده كارت HPC ، بوسیله این كارت در یك سیستم اطلاعاتی شناسایی و اعتبار داده می شوند و با توجه به موقعیت و رشته فعالیت مربوط به آنها ، اجازه خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی كارت بیمار و ثبت امضای الكترونیكی بر روی مدارك و اطلاعات بیمار را خواهند داشت .
در واقع كارت تخصصی سلامت كلید دسترسی به اطلاعات كارت بیمار است .
این كارت معمولاً حاوی اطلاعات شناسایی متخصصین سلامت ، كد شخصی و امضای الكترونیكی می باشد


محتویات كارت سلامت
نوع یك كارت تعیین كننده محتوای اطلاعات آن كارت می باشد . به عنوان مثال محتویات كارت اطلاعات بیمار PDC ) )به عملكرد آن كارت بستگی دارد .
بسته به این كه هدف استفاده از كارت مدیریتی ، پزشكی ، اورژانس یا تركیبی از هر سه مورد باشد . محتوای آن كارت متغیر است . علاوه بر این اطلاعات یك كارت به نیازهای قانونی و اخلاقی یك كشور نیز بستگی دارد :
اطلاعات مدیریتی :
یك كارت سلامت می تواند اهداف مدیریتی داشته باشد .
اطلاعات مدیریتی شامل : مشـخصات بیمار ، اطلاعات بیمه ، اطلاعات هزینه های درمان و پرداخت‌های بیمار و غیره می باشد .
هر یك از عملكردهای مدیریتی به مجموعه اطلاعات مختلفی نیاز دارد كه باید بر روی كارت بیمار ذخیره شده باشد .
اطلاعات اورژانس :
كارت اورژانس حاوی جزئیات موارد اورژانس ، بیماری‌های مزمن و برنامه های مراقبت بیمار می باشــد كه در نهایت درمـان بهتر و ســریع تر را در مــوارد اورژانس ممكن می سازد .
اطلاعات پزشكی :
كارتی است كه اطلاعات مربوط به سلامت شخص در آن قرار دارد .
در این مورد كه این كارت محتوی چه اطلاعاتی باشد در كشورهای مختلف دیدگاه های متفاوتی وجود دارد ، ولی به طور كلی این موضوع به نیازهای قانونی و اخلاقی هر كشور بستگی دارد .

سیستم كارت سلامت
یك سیستم كارت سلامت شامل :
1- ایستگاه های كاری شامل :‌كامپیوترها و شبكه ها
2- كارتهای سلامت بیماران و متخصصین مراقبتهای بهداشتی
3- دستگاه های كارت خوان
4- سازمانهای صادر كننده كارتها
می باشد .

قابلیت همخوانی سیستم های كارت سلامت سـازگاری و هم خوانی بین سیســتمهای كارت سلامت ، قابلیت یك سیستم كارت سلامت در خواندن ، استفاده یا به روزكردن اطلاعات كارت سلامتی است كه بوسیله سیستمهای كارت سلامت دیگر ارسال شده است .
در حال حاضر بیش از 50 سازمان و گروه در سطح جهانی مشغول فعالیت برای تدوین و انتشار استانداردهای فن آوری اطلاعات در حوزه سلامت هستند ؛ در اینجا به برخی از فعالیت‌ها در این حوزه اشاره می‌شود :
- استاندارد الگوی اطلاعاتی
- استانداردهای تبادل پیام
- استانداردهای فنی
به نظر می رسد كه این قابلیت یكی از مهم ترین پیش نیازها جهت گسترش استفاده از كارت سلامت باشد .

انواع كارت سلامت
1- كارت‌های حافظه ( memory cards ) :
كارت‌هایی كه دارای حافظه هستند و مانند یك فلاپی دیسك اطلاعات را به سادگی بر روی خود ذخیره می كنند و اطلاعات جدید بر روی اطلاعات قبلی نوشته میشود .
2- كارت‌های پردازشگر ( microprocessor cards ) :
این كارت‌ها شامل یك حافظه و یك پردازشگر در یك جیپ است و می توانند اطلاعاتی را كه بر روی حافظه كارت وجود دارد حذف كنند ، اضافه كنند و یا تغییر دهند .
این كارت مانند یك كامپیوتر كوچك است كه ورودی خروجی را كنترل می كنند ( خواندن و نوشتن ) .
این كارت‌ها قابلیت بالایی در زمینه جلوگیری از دسترسی غیر مجاز به اطلاعات دارند و به سادگی سطوح مختلف دسترسی به اطلاعات را كنترل می كنند .
با توجه به اینكه مشخصات امنیتی ( محافظت از سطوح مختلف اطلاعات ) ، مقرون به صرفه بودن ، قابلیت حمل كارت و ظرفیت ذخیره اطلاعات از معیارهای مهم در انتخاب یك كارت می باشد می توان نتیجه گرفت كه به غیر از مدارك تصویری كه نیاز به ذخیره حجم زیادی از اطلاعات دارد كارت‌های هوشمند پردازشگر ، مناسب ترین وسیله ذخیره اطلاعات بصورت قابل حمل در همه موارد مدیریتی ، اورژانسی و كاربردهای پزشكی كه مستلزم عملكردهای امنیتی بالا است ، می باشند .

فواید استفاده از سیستم كارت سلامت
1- كاهش هزینه :
كاهش هزینه های مربوط به :
* فرآیندهای دفتری و كاغذی
* مخارج پستی
* چاپ اطلاعات
* ذخیره سازی اطلاعات
* اصلاح اطلاعات
* بازیابی اطلاعات
2-صرفه جویی در وقت به دلیل :
* نداشتن تقاضای تكراری برای اطلاعات
* عدم نیاز به جستجو و صرف وقت برای بدست آوردن اطلاعات مناسب
* عدم نیاز به تكمیل فرم‌های غیر ضروری
3- دقت ، صحت و هماهنگی اطلاعات :
* كاهش ناهماهنگی ها
* بهبود فرآیندها
* بهبود قابلیت خواندن اطلاعات
* رفع اشكالات مربوط به ورود اطلاعات
4-جامعیت اطلاعات موجود :
* دسترسی سریع تر به اطلاعات
* ساده و مؤثر شدن روشهای مدیریتی
* كم كردن میزان اشتباهات
5-كاهش تقلب :
* بهبود كنترل دسترسی به اطلاعات
6-بازرسی
* بهبود رسیدگی و بازرسی كلینیكی
* بهبود رسیدگی و بازرسی مالی
بطور كلی استفاده از كارت سلامت باعث افزایش سرعت دسترسی و بازیابی اطلاعات و تاریخچه پزشكی بیماران ، افزایش دقـت و صـحت ارتبـاط بین قسـمت‌های مخـتلف
ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی و به دنبال آن بهبود كیفیت درمان ، مخصوصاً در موارد اورژانس می‌شود .
استفاده از كارت سلامت به علت عدم امكان دسترسی غیر مجاز به اطلاعات باعث افزایش امنیت و اطمینان به صحت اطلاعات در مراقبت‌های بهداشتی می گردد .

نحوه استفاده از كارت سلامت در ارائه مراقبت‌های بهداشتی
بر روی كامپیوتری كه در اتاق پزشك قرار داده شده است نرم افزاری است كه آمادگی قبول كارت پزشك را دارد . پزشك كارت خود را در دستگاه كارت خوان قرار می دهد و پس از ورود كد شناسایی خود ارتباط با شبكه برقرار می‌شـود . بیمار كارت خود را به پذیرش تحویل می دهد ، باركد اسكن شده و مدارك و گزارشاتی كه جهت چك كردن بیمار در اتاق انتظار مورد نیاز است خیلی سریع مشخص میشود و سپس اسم بیمار به لیست كسانی كه قرار است توسط پزشك ویزیت شوند اضافه می‌شود .وقتی كه بیمار وارد اتاق پزشك شد كارت خود را به پزشك تحویل داده و پزشك آن را در دسـتگاه كارت خوان قرار می دهد . بیمار شــماره شـناسـایی شخصی خود را وارد می كند .پزشك اطلاعات مختلف كارت بیمار را در رابطه با مراقبت‌های قبلی ، آزمایشات و گزارش ها را با توجه به سطح دسترسی تعریف شده، دریافت می كند ؛ برخی از موارد نمایش داده شده بر روی صفحه ممكن است با مشكلات فعلی بیمار ارتباط داشته باشد و پزشك از بیمار درخواست بازیابی سایر اطلاعات را می نماید . بیمار مجدداً كد شناسایی خود را وارد كرده و با یك كلیك ساده پزشك می تواند تصاویر ، یادداشت‌ها و سایر موارد فیزیولوژیكی را دنبال نماید .
پزشك دستور انجام آزمایشاتی را می دهد و داروهایی را نیز تجویز می نماید ، او هم چنین خلاصه ای از ویزیت انجام شده را تهیه می كند .دستورات و خلاصه پرونده به یك وب سایت پست میشوند و اطلاعات بر روی كارت بیمار نوشته میشود . گزارشی از سرویسهای ارائه شده تهیه شده و بوسیله كارت پزشك و بیمار بازبینی میشود و به صورت الكترونیكی برای مدیریت مالی ارسال میشود .كارت بیمار از دستگاه كارت خوان برداشته شده و به او برگردانده می‌شود .بیمار برای انجام آزمایشات و تجویزهای دارویی به آزمایشگاه و داروخانه می رود ، در آن جا نیز متخصصین مراقبتهای بهداشتی با توجه به سطح دسترسی تعریف شده به اطلاعات مورد نیاز دسترسی می یابند .


فهرست منابع :

*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
- *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
 سپاس شده توسط Shiva Faramarzi ، mokhtari ، hadi ، یاس سپید ، فهیمه ، Oranus ، lmery


موضوعات مشابه ...
موضوع
  کارت هوشمند سلامت - سحر عجب شیر
  تأثیرکارت هوشمند سلامت
Brick جايگاه كارتهاي هوشمند در نظام الكترونيك سلامت
  كارت سلامت يك كارت پلاستيكي شبيه كارت اعتباري است
Question کارت هوشمند سلامتکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان