میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

سامانه الکترونیکی تشخیص بیماری از طریق صدای تنفس بیمار

#1
Lightbulb 
سامانه الکترونیکی تشخیص بیماری از طریق صدای تنفس بیمار

[عکس: 512cae47_09ad_4833_b336_3c957f122c54_jpg.png]

همانطور که احتمالا تجربه‌اش را داشته اید، گوش کردن به صدای تنفس بیماران بخش مهمی از تشخیص بیماری‌‌ها توسط پزشکان محسوب می‌‌شود. اما مشکلی که در این روش تشخیصی وجود دارد عدم استاندارد بودن آن و وابسته بودن آن به دقت پزشک و شرایط انجام معاینه است به صورتی که نمی‌‌توان از تشخیص اولیه به این روش توسط پزشک اطمینانی حاصل کرد.

دانشمندان در دانشگاه هیروشیما، روشی را ابداع کرده اند که می‌‌تواند به کمک پزشکان آمده و مشکلات ناشی از خطای پزشکان یا شرایط بد – برای مثال وجود نویز یا صداهای مزاحم در محیط- را کاهش دهد. این سامانه‌‌ی الکترونیک همچنین می‌‌تواند هر نوع صدای موجود در سامانه تنفسی فرد را با مشکلات و نابهنجاری‌‌های محتمل در آن ارتباط دهد.


این ابزار تشخیصی که در همکاری با دانشگاه فوکوشیما توسعه پیدا کرده است، شامل یک استتوسکوپ الکترونیکی است که در همراهی با یک نرم افزار رایانه‌‌ای می‌‌تواند صدای تنفس شخص را به صورت تصویری در بیاورد.

برای ساخت این نرم افزار، دانشمندان می‌‌بایست ابتدا بانکی از داده‌‌های مربوط به ۸۷۸ بیمار با بیماری تشخیص داده شده را طبقه بندی می‌‌کردند. این داده‌‌ها پس از آن به وسیله‌‌ی الگوریتم ریاضی که میزان طول، فرکانس و شدت صدای ناشی از ریه‌‌ها را تشخیص می‌‌داد، مورد تحلیل قرار می‌‌گرفت تا بتوان هر یک از دسته بندی‌‌ها را به بیماری خاصی اختصاص داد.


[عکس: 29e3cd65_b615_49f1_8012_14f0808284f6.jpg]

در نتیجه‌‌ی این فرایند، هنگامی که صدایی توسط این استتوسکوپ الکترونیکی ضبط می‌‌شد، نرم افزار می‌‌تواند با استفاده از رایانه یا تلفن هوشمند به انالیز صدا پرداخته و آن را به صورت تصویری در بیاورد. به بیان دیگر نرم افزار با تطبیق دادن صدای ضبط شده با بانک داده‌‌ی صداهای پیشین و در نظر گرفتن مشخصات آن‌‌ها می‌‌توانست نوع بیماری فرد مورد آزمون را بر پایه‌‌ی داده‌‌های پیشین تشخیص داده و اعلام کند. همچنین این نرم افزار از قابلیت تشخیص چند بیماری به صورت همزمان نیز برخوردار است به بیان دیگر اگر تحت شرایطی خاص دو بیماری به صورت همزمان در بیماری ظهور کرده باشند، این نرم افزار قادر به تشخیص و تفکیک هر دوی آن‌‌ها نیز هست.


برنامه آینده‌‌ی این گروه، انتقال این نرم افزار به تلفن‌‌های هوشمند و شخصی سازی آن برای استفاده خود بیماران در خانه است تا این دست بیماران بتوانند شرایط سلامتی خود را به صورت دائمی تحت نظر داشته باشند. بهره گیری از چنین ابزارهایی امروزه به شدت در حال پیگیری توسط شرکت‌‌های مختلف است، ابن مورد به ویژه در ابزارهای پوشیدنی به شکل پررنگی به ظهور رسیده است، به نظرتان آینده‌‌ی این ابزارها در کشور ما به چه سمتی خواهد رفت؟ واردات یا توسعه‌‌ی محصولات مبتنی بر دانش بومی کشور؟ اگر شرکت‌‌ها یا استارت آپ‌‌هایی فعال در این زمینه می‌‌شناسید آن را در این تاپیک به کاربران معرفی کنید.
///
منبع: gizmag
گرگ باش! مغرور! بر شب پادشاهی کن...
می خواهی خنجر بزنی از روبرو بزن...
مثل گرگ تعصب داشته باش،مثل گرگ حتی به شیر هم رحم نکن...
مثل گرگ رو در رو حق بگیر...
به مانند گرگ باش...دوستانت را لیس بزن،دشمنانت را گاز بگیر...
گرگ باش دشمن را بدر...
در برابر سگان ولگرد بی تفاوت باش...
آنها به پارس کردن های بیهوده زنده اند...
بی اعتماد باش...بی اعتنا...
همیشه با گله،
اما تـــــــنــــــهــــــا...


موضوعات مشابه ...
موضوع
  بررسی تاثیر آموزش الکترونیکی در ارتقاء شاخص های بهره وری دانشگاه ها
Big Grin فناوری اطلاعات بر بالین بیمارکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان