میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

بیشتر بدانیم : " پزشکی از راه دور "

#1
Star 


توسعه تمدن اطلاعاتی و دیجیتالی همه ی عرصه های زندگی انسانی را یکی پس از دیگری تحت تأثیر شدید خود قرار می دهد. اصلی ترین پیامد این گونه توسعه ، کوتاه نمودن فاصله های مکانی و افزایش سرعت ارتباط می باشد.

عرصه بهداشت و درمان نیز از ارتباط و تأثیر پذیری از گسترش روز افزون تکنولوژی اطلاعاتی به دور نمانده و فعالیت های نوینی در این عرصه با توجه به تعامل فی مابین آنها ظهور کرده است.

ارتباط بین متخصصین حرفه ای در چارچوب مرزهای ملی ، تعامل آنها با متخصصین خارج از کشور، بهره مندی از دانش فنی صاحبان حرف درمانی و ارائه بموقع خدمات مورد نیاز بیماران که بطور گسترده می تواند در تأمین دسترسی و عدالت انسانی در عرصه بهداشت و درمان ایفای نقش کند، از دستاوردهای تعامل دو عرصه ی بهداشت و تکنولوژی اطلاعاتی است.

پزشکی از راه دور ، دستاورد چنین تعاملی است که علم پزشکی را با فن آوری ارتباطات پیوند زده و باعث حذف بعد جغرافیایی در حوزه بهداشت و درمان و افزایش سطح سلامتی جامعه می گردد.

پزشکی از راه دور ، واژه ای است که بمنظور تشریح پیشرفت های متنوع فن آوری و کاربرد آنها در فعالیت های بالینی مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه این عرصه ( پزشکی از راه دور ) ، عرصه ای رو به توسعه در پهنه ی جغرافیایی جهان، بویژه در جمع کشورهای برخوردار از ثروت و سلامت و رفاه می باشد که از نظر اقتصادی و فنی امکان پذیر و قابل اجراست.

شاید کاربرد نسبتاً وسیع این تکنولوژی بتواند به موانع جغرافیایی ، اقتصادی و اجتماعی حاکم بر محرومیت گروه های وسیعی از مردم در مناطق محروم و فاقد دسترسی حضوری به متخصصین و خدمات درمانی در حیطه خدمات تشخیصی و اورژانسی غلبه کند. این امر بدون شک در اولین گام های خود نیازمند شناخت ابعاد ، ساختار، کارکرد و پیامدهای تفصیلی چنین تکنولوژی است.

پزشکی از راه دور می تواند یک شاهرگ حیاتی برای تخصص های پزشکی فراهم نماید . همچنین خدمات مورد نیاز را در سطوح اولیه و بهداشت جامعه نگر و نیز بیمارستان های سطح دوم تأمین می نماید.

متداول ترین کاربردهای پزشکی از راه دور در کشورهای پیشرفته عبارتند از فن اوری پزشکی از راه دور پیوسته و گسسته و با کاربردهای خاص در ارائه خدمات رادیولوژی از راه دور، آسیب شناسی از راه دور، تشخیص بیماری های پوست از راه دور، تشخیص بیماری های قلب از راه دور و اخیراً شناسایی و تشخیص بیماری های روانی از راه دور گزارش گردیده است که خدمات بهداشتی از راه دور تعاملی به صورت امری عادی در چنین موسسات و کشورهایی در دسترس خواهد بود.

تعاریف پزشکی از راه دور :

تله مدیسین در ادبیات " پزشکی از راه دور " معنا شده است . این لغت در دهه 1970 توسط توماس برد معرفی شد. امروزه باتوجه به دیدگاه ها و کاربردهای مختلف، تعاریف گوناگونی از پزشکی از راه دور در سطح جهان وجود دارد.

- جامعه اروپا پزشکی از راه دور را بصورت " دسترسی به تخصص های پزشکی مشترک و متحرک توسط فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی بدون توجه به اینکه بیمار یا اطلاعات مربوطه اش در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارند " تعریف کرده است.

- پزشکی از راه دور عبارت است از " عمل مراقبت پزشکی با استفاده از ارتباطات صوتی - تصویری . این عمل مشتمل است بر عمل نگهداری و مراقبت، تشخیص، مشاوره و معالجه ضمن اینکه در این مرحله توجه به انتقال داده های پزشکی و مسائل آموزشی نیز وجود دارد.

- پزشکی از راه دور عبارت است از " استفاده از فناوری ارتباطی جهت ارائه خدمات بهداشتی درمانی "

- پزشکی از راه دور عبارت است از " سیستم بهداشتی درمانی که پزشکان از راه دور و با استفاده از فناوری ارتباطی بیماران را معاینه می نمایند "

- پزشکی از راه دور عبارت است از " کاربرد فن آوری های برقراری ارتباطات از راه دور در راستای تسهیل توزیع مراقبت های بهداشتی و درمانی به بیمارانی که در مناطق دور افتاده اقامت دارند، با استفاده از رایانه و کادر پزشکی مجرب "

- پزشکی از راه دور، یک شبکه ارتباطی صوتی تصویری دو سویه است که به بیمارستان ها و پزشکان و متخصصان اجازه می دهد از طریق خطوط تلفن ، شبکه منسجم خدمات دیجیتالی و یا ارتباطات ماهواره ای به منابع فنی پزشکی دسترسی داشته باشند.

- پزشکی از راه دور را می توان تعامل همزمان به صورت کنفرانس تصویری و یا ذخیره و ارسال ساخت مند ( قالب مدار ) داده ها و پرونده بیماران، جهت مشاوره های کامل تر و ارائه توصیه ها و اطلاعات لازم ، محسوب نمود .

- پزشکی از راه دور مفهومی است که به آسانی قابل درک است و بمنظور ارائه مراقبت های بهداشتی با کیفیت، مؤثر و کارآمد به افراد جامعه پدید آمده است . این فن اوری عبارت است از انتقال الکترونیکی داده های پزشکی به صورت صوت، متن، تصاویر ثابت و متحرک و با استفاده از انواع فن آوری های ارتباطی ، نظیر خطوط تلفن ، خطوط ISDN یا T1 ، اینترنت و ماهواره .

................
..............................
Rose
خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط ajabfilmi ، غزل غزل ها ، health_sa ، talkhoda ، یگانه ، hadi
#2
مزایای پزشکی از راه دور :

- افزایش کیفیت مراقبت های بهداشتی و درمانی
- ارتقا تعاملات حرفه ای بین متخصصین در مناطق روستایی و مراکز شهری
- امکان فعالیت متخصصین در چندین بیمارستان و مرکز درمانی
- کاهش رفت و آمدها
- کاهش زمان انتظار و تعیین وقت ملاقات برای اولین بار
- بهره مندی اط نظرات تعداد بیشتری از متخصصان
- افزایش تعاملات و تبادل نظرات و توصیه ها بین پزشکان و متخصصان
- تسهیل اشتراک و انتقال اطلاعات
- برقراری کنفرانس های تصویری تعاملی و همزمان بین پزشکان و متخصصان شاغل در مناطق دورافتاده
- فراهم ساختن فرصت های آموزشی بسیار مناسبی برای پزشکان شاغل در مناطق روستایی و نیمه شهری
- فراهم ساختن فرصت آموزشی برای پزشکان و دیگر افراد شاغل در بخش سلامت از طریق شبکه های کنفرانس های صوتی و تصویری بدون اینکه مجبور به ترک محل کار و موقعیت خود باشند .
- امکان شرکت در کنفرانس های ( کلاس های مجازی ) بیشتر
- دسترسی سریع به اطلاعات پزشکی
- امکان یکپارچگی ارتباطات
- بکارگیری پزشکی از راه دور در مناطق روستایی و دور افتاده باعث حفظ کارکنان بهداشتی شاغل در این مناطق می گردد.
- مراقبت از راه دور
- کاهش هزینه ها
- افزایش بهره وری
- بهره برداری از منابع پزشک متخصص
- کاهش مرگ و میر و ناتوانی
- دسترسی به درمان
- کاهش زمان رفت و آمد بیماران
- ارتباط بین پزشکان و متخصصان را با یکدیگر تسهیل می کند.
- انزوای حرفه ای پزشکان را که در مناطق روستایی و نیمه شهری رویدادی اجتناب ناپذیر است کاهش می دهد.
- آموزش مداوم پزشکی از طریق فن اوری پزشکی از راه دور آسان تر و تؤام با هزینه - کارایی بیشتری خواهد بود .
- آموزش مداوم پزشکی
- پیگیری وضعیت بیمار

چالش های پزشکی از راه دور :

- مقاومت پزشکان در برابر پزشکی از راه دور
- عدم وجود کارکنان آموزش دیده کافی در اجرای برنامه های پزشکی از راه دور
- عدم وجود منابع کافی
- عدم پذیرش اجرای این تکنیک در برخی از کشورها
- مقاومت های ناشی از ارزش های فرهنگی، اجتماعی و سنت ها
- پرهزینه بودن تأمین زیرساخت های مورد نیاز
- عدم تطابق فناوری با نارسایی های موجود.

کاربرد پزشکی از راه دور در فعالیت های بالینی :

1- مشاوره از راه دور :
به طور معمول ، مشاوره بین بیمار و پزشک یا مشاور، برای اظهار نظر و درمان صورت می گیرد. در مشاوره از راه دور، پرونده الکترونیکی بیمار ، جایگزین او می شود که حاوی اطلاعات کاملی از معاینات جسمی و بالینی و دیگر معاینات می باشد که گاهی همراه با تشخیص و تشخیص افتراقی بوده و از طریق پزشکان ارائه کننده خدمت در سطح اولیه و ثانویه صورت می پذیرد.

اطلاعات مورد نیاز برای مشاوره از راه دور عبارتند از :
شماره شناسایی بیمار که بصورت شماره پرونده بیمار نشان داده می شود. نام، آدرس، سن، جنس، شغل ، سایر اطلاعات مربوطه ، شکایت اصلی فرد بیمار، وضعیت خانواده، سابقه بیماری و علائم و نشانه های بیماری که پس از طی این مراحل، معاینات جسمی و عمومی صورت می گیرد و کلیه نشانه های موجود و علائم مربوط به بیماری مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

لازم است بسته اطلاعاتی مورد نیاز در برنامه های مشاوره از راه دور و تشخیص از راه دور برای مشاور ارسال گردد.

2- تشخیص از راه دور :
عبارت است از به اشتراک گذاری تصاویر ثابت بین یک پزشک و دیگر متخصصان همان بیمارستان یا دیگر بیمارستان ها. تصاویر با استفاده از فن اوری پیشرفته ای که شامل سخت افزار و نرم افزار است آماده می گردد. جنبه کلیدی در پزشکی از راه دور و تشخیص از راه دور این است که نمایش و ارائه تصاویر به نحوی دقیق و واضح انجام گیرد. فن آوری ارتباط از راه دور درجایی که صوت ، تصویر و متن با یکدیگر و در قالب الگویی کوچک یا چندرسانه ای در می آیند و بصورت تصاویری برای تفسیر، ارائه نظرات و تشخیص نهایی برای پزشک ارسال می گردند و باید از پهنای باند نسبتاً بالایی برخوردار باشند.
نتایج به پزشک معالج بیمار یا رادیولوژیست و پاتولوژیستی که در مراکز مراقبت های بهداشتی اولیه و ثانویه مستقر می باشند، ارسال می گردد. بزرگترین کاربرد تشخیص از راه دور در رادیولوژی از راه دور و پاتولوژی از راه دور است که در آن تصاویر درچارچوب " ذخیره و ارسال " تهیه و سپس منتقل می شوند.
در سال های اخیر ، تشخیص بیماری های پوستی از راه دور، بصورت بخشی مهم و پالش برانگیزی برای پیشرفت در تشخیص بالینی و درمان بیماری های پوستی در آمده است.

2-1- رادیولوژی از راه دور :

..................
............................
Rose

خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط Mahtab ، یگانه ، hadi ، آرام ، moghadasi


موضوعات مشابه ...
موضوع
  بانک نرم افزار های Open Source مرتبط با انفورماتیک پزشکی
  پایتون و انفورماتیک پزشکی
  منابع تحقیق درباره انفورماتیک پزشکی
  انفورماتیک پزشکی
  استانداردسازی در اطلاعات پزشکیکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان