میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

درباره مدیکال انفورماتیک قسمت اول

#1
Exclamation 
انفورماتيک پزشکی
مديکال انفورماتيک رشته ای است که با مديريت, ارتباطات و فهم اطلاعات ارتباط دارد. مديکال انفورماتيک رشته گسترده ای است که جنبه های علمی وعملی سيستمهای دسته بندی اطلاعات, سيستمهای ثبت نام, سيستمهای پشتيبان تصميم گيری , سيستمهای تصويری و غيره را پوشش ميدهد. مديکال انفورماتيک بهمان اندازه که يک علم مبتنی بر متد مي باشد يک علم کاربردی نيز مي باشد. سلاح يک متخصص مديکال انفورماتيک داشتن دانش و مهارت در رابطه با انفورماتيک (فناوری اطلاعات) , علوم شناختی, رياضيات, اپيدميولوژی و پزشکی است.

پرونده سلامت الکترونيک:
سيستمهای اطلاعاتی اوليه بيمارستانی معمولا شامل اطلاعاتی در مورد نتايج آزمايشگاهی, داروها, و اطلاعاتی در مورد بيمار مانند سابقه, معاينه فيزيکی, و پيشرفت درمان در پرونده های کاغذی بوده است. پرونده کاغذی امتيازات زيادی دارد از جمله استفاده آسان, ثبت آسان اطلاعات ,و غيره اما محدوديتهای زيادی نيز دارد: دست نوشته ها هميشه خوانا نيستند, اطلاعات ممکن است به فراموشی سپرده شود و پرونده کاغذی نمي تواند به پزشک در صورت انجام خطا هشدار دهد. پرونده سلامت الکترونيک حاوی اطلاعات در مورد مديريت بيمار است. اين اطلاعات ممکن است بصورت متن آزاد وارد شود که در اين صورت امکان استفاده از سيستمهای پشتيبان تصميم گيری وجود ندارد زيرا هنوز سيستمهای کامپيوتری آنقدر توسعه نيافته اند که متن آزاد را درک نمايند. چنانچه اطلاعات به روش استاندارد وارد شوند سيستمهای پشتيبان تصميم گيری و يا سيستمهای راهنما ميتوانند اطلاعات وارد شده توسط پزشک و پرستار را مانيتور کرده و نکات عملی را يادآور و يا خطاها را هشدار دهند.
پرونده سلامت الکترونيک (EMR) پرونده ای است که بوسيله پزشکان عمومی یا در بيمارستانها استفاده مي شود و فقط شامل اطلاعاتی است که توسط اين افراد وارد مي شود. پرونده الکترونيک بيمار(EPR) توسعه و بسط پرونده سلامت الکترونيک مي باشد. پرونده الکترونيک بيمار حاوی تمام اطلاعات موجود در مورد بيمار صرفنظر از محل نگه داری آن مي باشد. در حال حاضر پرونده الکترونيک بيمار بسيار دور از تحقق مي باشد.
EMR معمولا در يک فايل واحد ذخيره نمي گردد. محتويات آن در موقع لزوم کنار هم جمع مي گردد. به اين دليل اين نوع پرونده مجازی خوانده مي شود. EPR هم معمولا يک مدرک مجازی است. گاها ممکن است که تمام اطلاعات مربوط به بيمار در يک مرکز جمع آوری گردد و تمام پزشکان برحسب نياز به آن دسترسی داشته باشند در هلند ما بر روی پرونده سلامت الکترونيکی کار می کنيم که بايستی توسط تمام پزشکان عمومی, پزشکان بيمارستانها و داروسازان قابل دسترسی باشد. پيشرفت اين امر بسيار کند است. نظر بر اين است که اطلاعات در همان جايي که جمع آوری و ايجاد مي شوند, ذخيره گردند. از طريق يک مرکز کنترل ملی اطلاعات مورد نياز بيمار از طريق شبکه اطلاعاتی قابل دسترسی خواهد بود. بيمار با يک شماره ملی سرويس شهروندی مشخص خواهد شد. دست اندرکاران امر بهداشت و درمان و کمپانيهای بيمه نيز با شماره شناسايي مشخص خواهند شد.

سيستمهای پشتيبان تصميم گيری
علاقه به سيستمهای پشتيبان تصميم گيری ((CDSS از سالها پيش وجود داشته است. توجه بيشتر بر روی سيستمهای تشخيصی بوده است تا سيستمهای پشتيبان درمان. هدف اين است که با استفاده از روشهای انفورماتيک پزشکی الگوريتمهایي ايجاد شود که وقتی اطلاعات بيمار به آن داده شود,تشخيص افتراقی را بيان نمايد در اين خصوص تکنيکهای مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است شامل درختچه های تصميم گيری (Decision Trees) تا روشهای آماری و هوش مصنوعی. تا به حال پذيرش اين سيستمها زياد نبوده است. علاوه بر اين نشان داده نشده است که استفاده از اين سيستمها جواب بهتری از روشهای سنتی مي دهد.
در مطالعه مروری اخيری که توسط گراگ (Grag) و همکاران انجام شده است نشان داده شده که 40% از مطالعات بر روی سيستمهای پشتيبان تصميم گيری تشخيصی, افزايش عملکرد پزشک را با CDSS نشان مي دهد. حدود 10 مطالعه بر روی سيستمهای تشخيصی انجام شده است. دو عدد از چهار سيستم موفق CDSS سيستمهای تشخيص ايسکمی قلبی در اورژانس بوده اند و استفاده از آنها پذيرش بی مورد بيماران را در بيمارستان يا ICU 15% کاهش داده است. سومين سيستم, غربالگری صحيح بيماران خلقی را در کلينيک PST (posttraumatic stress disorder) تا 25% افزايش داده است. چهارمين سيستم, زمان تشخيص صحيح انسداد حاد روده را کوتاه نموده است(یک ساعت با استفاده از کامپيوتردر مقايسه با 16 ساعت با استفاده از راديوگرافی). در 5 مطالعه انجام شده بر روی پی آمد نهايي برای بيماران, هيچکدام از سيستمها سود خاصی برای بيمار نشان نداده اند.
استفاده از سيستمهای راهنمای کامپيوتری هر روزه بيش از پيش مورد توجه قرار ميگيرد. بنيان گذاری سيستمهای راهبردی ميتواند دسترسی به راهنماييهای مرتبط را فراهم نمايد. چنانچه اين سيستمها به EPR متصل باشند مي توانند به پزشکان قبل از تصميم گيری و يا بعد از آن راهنمايي ارائه نمايند.

موانع اجرای فناوريهای اطلاعاتی در پزشکی
اجرای فناوريهای اطلاعاتی روز در سيستم بهداشت و درمان بدون مشکل نيست مانند سيستم اطلاعات بيمارستانی, پرونده الکترونيک بيمار و غيره. مطالعاتی بر روی عوامل موثر در موفقيت يا شکست اين پروژه ها انجام شده است. فاکتور اصلی در موفقيت پروژه مشارکت استفاده کننده گان از سيستم در زمان انتخاب يا توسعه سيستم بوده است. عوامل سازمانی و نيز عوامل اجتماعی هم به نوبه خود موثرند.

گرگ باش! مغرور! بر شب پادشاهی کن...
می خواهی خنجر بزنی از روبرو بزن...
مثل گرگ تعصب داشته باش،مثل گرگ حتی به شیر هم رحم نکن...
مثل گرگ رو در رو حق بگیر...
به مانند گرگ باش...دوستانت را لیس بزن،دشمنانت را گاز بگیر...
گرگ باش دشمن را بدر...
در برابر سگان ولگرد بی تفاوت باش...
آنها به پارس کردن های بیهوده زنده اند...
بی اعتماد باش...بی اعتنا...
همیشه با گله،
اما تـــــــنــــــهــــــا...
 سپاس شده توسط elahe ، نيلوفرانه ، shima ، goleyas ، Harika ، shaparak ، MaN!a ، farzaneh bagheri ، mozhgan68
#2
من هم یک نسخه از متن را چاپ کردم میخونمش بازدید بعدی نظرم را براتون می نویسم .ممنون
 سپاس شده توسط hadi
#3
با سلام
در کل این رشته جدیدالورود دقیقا کجاها استفاده میشه ؟ یعنی بازار کارش چه جوریه؟
#4
سلام
درمورد بازار کار انفورماتیک مطالب زیادی تو سایت هست.
این مطالبی که من میگم امیدوارم به دردتون بخوره Coolاگه براتون کافی نبود میتونید تو سایت یه چرخی بزنید شاید مطالب بهتر و یا شبیه اینو تو سایت پیدا کردین.
رشته انفورماتیک پزشکی رشته ی جدید تو کشورمون محسوب می شه، ولی امیدواریم که در آینده و با رشد روز افزون استفاده از فناوری اطلاعات تو سیستم های سلامت، نیاز به متخصصین این رشته روز به روز بیشتر و بیشتر بشه.

متخصصین این رشته میتونن در سه بخش زیر مشغول به کار بشن:

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، به عنوان:

a. اعضاء هیئت علمی برای آموزش تخصصی در دوره های کارشناسی ارشد یا دکترای تخصصی انفورماتیک پزشکی و نیز تحقیق و پژوهش در شاخه های مرتبط

b. به عنوان مدیران فناوری اطلاعات سلامت

c. راه اندازی شرکت های دانش بنیان به منظور:

* طراحی استاندارد های اطلاعات سلامت
* مدلسازی و طراحی فرآیند های بالینی - کاری
* طراحی نرم افزار های مرتبط با اطلاعات سلامت

d. مدیریت طراحی، اجراء، ارزیابی و پشتیبانی پروژه های مرتبط با انفورماتیک پزشکی:

* سیستم های پرونده الکترونیک سلامت،
* سیستم های کمک تشخیصی پزشکی،
* سیستم های رجیستری سلامت برای اکتشاف دانش پزشکی
* سیستم های پزشکی از راه دور

سازمان ها و مراکز دولتی حوزه سلامت، به عنوان:

a مدیران فناوری اطلاعات سلامت سازمان ها

b. طراحان سیستم های اطلاعات سلامت

c. مشاورین تخصصی در زمینه انتخاب، اجرا، و یا ارزیابی سیستم ها و نرم افزار های اطلاعات سلامت

بخش خصوصی، به عنوان:

a. راه اندازی شرکت های طراحی سیستم های تجاری اطلاعات سلامت، مانند سیستم های پرونده الکترونیک بیمارستانی، سیستم های مدیریت اطلاعات مطب ها و کلینیک ها، سیستم های کمک تشخیصی رومیزی، و ...

b. راه اندازی شرکت های مشاوره در زمینه های مرتبط با انفورماتیک پزشکی

موفق باشیدRose
شادی یعنی, دست کشیدن از نگرانی هایی که فراتر ازقدرت اراده تو می باشد.
Angel
 سپاس شده توسط پرواز ، hadi ، aaammm ، Harika ، mozhgan68


موضوعات مشابه ...
موضوع
  دانلود منابع انفورماتیک اضافه شده سال 95 بصورت رایگان(کتاب دو درس اضافه شده)
  بانک نرم افزار های Open Source مرتبط با انفورماتیک پزشکی
  اطلاعیه و فراخوان مجله ی مدیریت و انفورماتیک سلامت
  پایتون و انفورماتیک پزشکی
  منابع تحقیق درباره انفورماتیک پزشکی
  انفورماتیک پزشکی
  یک سایت مفید در زمینه ی مدیکال انفورماتیککاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان