میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

جايگاه كارتهاي هوشمند در نظام الكترونيك سلامت

#1
Brick 
جايگاه كارتهاي هوشمند در نظام الكترونيك سلامت

منيژه آريائي :
كارشناس ارشد آموزش مدارك پزشكي، عضو هيئت علمي دانشكده مديريت و اطلاع رساني پزشكي كرمانRose

ليلا والي : كارشناس ارشد مديريت خدمات بهداشتي درماني، عضو هيئت علمي دانشكده مديريت و اطلاع رساني پزشكي كرمانRose

مقدمه :

مدارك الكترونيك سلامت، مداركي هستند كه قابليت ذخيره شدن، پردازش و انتقال اطلاعات را از طريق بكارگيري تكنولوژي كامپيوتري دارا مي باشند. پرونده الكترونيك سلامت در واقع ارائه خدمات سلامت و ذخيره سازي اطلاعات بهداشتي بيمار در تمام طول زندگي وي ميباشد، از زمان جنيني تا هنگام مرگ و حتي بعد از آن. در حال حاضر در دنيا به پرونده الكترونيك سلامت بعنوان يك وسيله مهم براي تحقق آرمانها و بينشهاي متعالي سلامتي نگريسته مي شود.


امروزه به منظور تامين نيازهاي ضروري و نيزبسط فوايد و ارزش اين امر به بيماران و تامين كنندگان مراقبتهاي بهداشتي، تاكيد بر ساختار مدارك بهداشتي الكترونيكي است.
از دهه 1950، اطلاعات مدارك بيمار در سيستمهاي كامپيوتري خلاصه مي شدند. امروزه دانش و درك ما از اصل اطلاعات بيمار، ما را به سمت ايجاد سيستمهايي سوق مي دهد كه به طور خودكار اطلاعات بيمار را جمع آوري و مرتب مي كند.
تكنولوژي جديدي كه Smat Card (كارت هوشمند) ناميده شده است بسياري از مشكلات و گرفتاريهايي را كه مراجعين مراكز بهداشتي و درماني با آن مواجه مي شوند را كاهش داده است.
در اين كارت يك تراشه سيليكوني جاي گرفته است كه اطلاعات پزشكي، حياتي و ضروري فرد در آن نگهداري و ذخيره مي شود تا در مواقع نياز پزشكان بتوانند در اسرع وقت به اين اطلاعات دسترسي پيدا كرده و از آنها استفاده كنند در حال حاضر استفاده از اين كارتها در كشورهاي صنعتي و پيشرفته مي باشد و هر فردي يكي از اين كارتها را به همراه خود دارد.

ويژگيهاي كارت هوشمند سلامتي

¯ كارت هوشمند سلامتي يك نوع كارت است به اندازه كارت اعتباري و از جنس پلاستيك كه تراشه سيليكوني در آن جايگزين شده است و حاوي اطلاعات شخصي و هويتي بيمار، تاريخچه پزشكي، داروهايي كه اخيراً دريافت كرده است، آلرژيها، واكسيناسيون، بيماري، نام و تلفن افراد فاميل و دوستان و ساير اطلاعات ضروري مورد نياز تصميمهاي پزشكي ميباشد.
¯ اين كارت توسط خواننده كارت هوشمند به صورت وسيله پاسخگو درمراكز اورژانس، بيمارستانها، مطبها، كلينيكها و داروخانه ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
¯ پزشك به منظور كاربرد اين كارت هوشمند نيازمند به دستگاه كارت خوان و كامپيوتري است كه مجهز به نرم افزار خواندن اطلاعات روي كارت مي باشد. وي ميتواند به سرعت اطلاعات بيمار را ذخيره و سپس بازيابي و در خصوص درمان بيمار اقدامات لازم را انجام دهد.
¯ كارتهاي هوشمند مي توانند حتي با استفاده غير مجاز و غير قانوني از اطلاعات مقابله كنند.
¯ بعضي از كارتها استفاده از اثر انگشت و زيست سنجي هاي ديگر را هم بطور كامل انجام داده اند و تصاويري از اين علائم زيستي را بر روي براده سيليكوني ذخيره كرده اند.
¯ اطلاعات موجود بر روي اين كارتها، نسبت به اطلاعات موجود بر روي كارتهاي مغناطيسي امن تر هستند و به راحتي مورد استفاده قرار مي گيرند.
¯ اين كارت امكان استفاده از سرويسهاي پزشكي را در هر كجا و هر زمان كه لازم باشد فراهم مي كند.
¯ كارت سلامتي هوشمند به راحتي مي تواند مدرن و به روز شود.
¯ كارت هوشمند در وقت صرفه جويي مي كند و نياز به پر كردن اوراق پزشكي طولاني را بر طرف مي كند.
¯ كارت هوشمند عرضه كننده اطلاعات سريع و دقيق و بالقوه و نجات بخش است كه در شكل اطلاعات پزشكي منتقل مي شود.
¯ كنترل اين كارت راحت مي باشد و باعث افزايش كارايي در محيطهاي پزشكي و افزايش توانايي ترخيص بيماران كه تحت كنترل اطلاعات خود مي باشند مي گردد.
¯اطلاعات موجود در كارت به شكل و طرح خاصي نوشته نشده است و هر كس مي تواند آن را بخواند.
¯ اين اطلاعات قابل ذخيره در هارد (hard) يا پردازنده مركزي كامپيوتر نميباشد .
¯ ريزتراشه كارت هوشمند كاملاً خودكفا و بي نياز به دستگاه كمكي مي باشد.
¯ اين كارت بوسيله خواننده خوانده مي شود و روي مانيتور نمايش داده مي شود و روي كاغذ قابل چاپ مي باشد.
¯ اين كارتها به پزشكان و بيماران اجازه مي دهند تا از مرحله كاغذ بازي عبور كرده و بسيار سريعتر به مراقبتهاي اصلي بيمار ميپردازند.


كارتهاي هوشمند كليدي براي سيستمهاي اطلاعات بهداشتي معتبر

از سال 1995 طرح آزمايشي توسط اتحاديه دول غربي آغاز شد تا خدماتي را به طور سودمندتر و كارآمدتر از قبل به مردم نيازمند كمك، ارائه نمايد. حدود 9000 نفر در شهر وايومينگ در شمال داكاتا كه اين كارتها را با خود حمل مي كردند، از منافع و مزاياي آن برخوردار شدند.
اين كارتها اطلاعاتي در مورد ايمن سازي و ديگر شرايط بهداشتي در خود ذخيره كرده بود.
همچنين اطلاعات و اسنادي در مورد استفاده مادران از برنامه هاي مخصوص كودكياري و برنامه هاي مخصوص مادران در اين كارتها جاي گرفته بود. هنگاميكه فرد حامل كارت، آن را به متصدي پذيرش موسسه درماني ارائه مي كند، صحت و واجد شرايط بودن آن تائيد مي شود و اطلاعات موجود بر روي آن بلافاصله به يك گيرنده مركزي ارجاع داده مي شود.
تا پايان سال 1995 در حدود 90 ميليون كارت هوشمند بهداشتي ايجاد شد كه حدود 13 درصد اين كارتها در كشورهاي مختلف در استفاده بودند.
ناميدن اين كارتها به كارتهاي هوشمند براي متمايز كردن اين كارتها از بسياري از كارتهاي بي صدا (dumb) از جمله كارتهاي اعتباري مي باشند. خطوط مغناطيسي كارتهاي اعتباري داده ها را به هم متصل مي كند (معادل حدود 200 كاراكتر) كه هر شخصي ميتواند با يك دستگاه خواننده كارتها در هر مغازه يا هر كاري ديگر استفاده نمايد. اما كارتهاي هوشمند داده ها را در يك حافظه الكترونيكي به طور نمونه اي در حدود 8000 كاراكتر ذخيره مي كند.
داده هاي ذخيره سازي شده روي كارت هوشمند در مقابل خوانده شدن توسط هر شخص ديگري ايمن هستند، مگر اينكه آن شخص قادر به كد دادن باشد حتي زمانيكه سيستم خواننده توانايي كد دادن كارت را داشته باشد، فقط براي آشكار سازي قسمتي از داده هايي كه كارت آنها را ذخيره كرده است تغيير مي دهد كه اين امر بستگي به طبقه بندي استفاده كننده دارد ‌(بطوريكه توسط كارت هوشمند شخص شناسايي مي شود)


چه چيزي كارتهاي هوشمند را خاص مي كند

كارتهاي هوشمند دو ويژگي اساسي دارند
1- اين كارتها ميتوانند داده هاي كمي واقعي را در يك شكل خواناي كامپيوتري ايجاد نمايند (تفاوت كارتهاي هوشمند از كارتهاي غير هوشمند)
2- امنيت و محرمانه بودن داده ها در كارتهاي هوشمند در ايفاي نقش نمودن در مراقبت بهداشتي.
كارتهاي هوشمند معمولاً به عنوان حامي حرفه علم اخلاق شناخته مي شوند.
در پژوهشي كه در شهر Exeter كشور انگلستان در سالهاي 1989 تا 1992 در خصوص اهميت استفاده از كارتهاي هوشمند توسط 13000 بيمار، دو متخصص پزشكي عمومي، هشت داروساز، يكنفر دندانپزشكي عمومي در يك بيمارستان عمومي انجام گرفت يافته ها نشان داده است كه استفاده از كارت هوشمند موجب كاهش دادن هزينه نسخه نويسي، كاهش هزينه رسيدگي انجام شده به بيماران، كاهش در خطر بيماري پزشك زاد ( بيماري كه پزشك باعث بوجود آمدن آن مي شود) مخصوصاً در رابطه با مراقبتهاي مربوط به دندان، و راه آماده مفيدي براي دسترسي به پرونده پزشكي بيماران بوجود مي آورد. داروسازان معتقدند يك اينچنين وسيله اي تنها راه قابل اعتماد و سالم براي دستيابي يك داروخانه به اطلاعات پزشكي مي باشد.

امنيت و محرمانگي داده ها


در حقيقت يك كارت هوشمند، يك كامپيوتر كوچك بدون صفحه كليد يا صفحه مانيتور است.
سيستم خواننده براي تراشه كامپيوترهاي كوچك روي كارت، قدرتي را ذخيره سازي مي كند، كه اين قدرت ميتواند با خواننده و داده هاي مرحله بندي شده براساس برنامه هاي نرم افزاري خودش كه روي كارت برنامه ريزي شده است ارتباط برقرار كند. نرم افزار كارت هوشمند در زمان ساخت كارت، نصب شده است و بعد از آن نمي توان آن را تغيير داد. بسياري از داده هاي روي كارت بعد از صادر شدن آن كارت به آن اضافه مي شود. داده ها مي توانند با مراقبتهاي امنيتي متفاوتي نگهداري شوند. راههاي مجاز متفاوتي براي خواننده تصديق شده (رسميت داده شده) وجود دارد. بعضي از داده ها (مثل Password و كليدها ) در فضاي غير قابل دسترسي براي همه استفاده كننده ها نگهداري مي شوند اما امكان دسترسي براي استفاده و براي ساختن مقياسها (مثل بررسي درست بودن رمزPIN*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*) بوسيله تراشه كارت كوچك وجود دارد. اطمينان از هدفهاي كارتهاي هوشمند مي تواند توليد كردن آنها را امن كند، مثل كارتهاي اعتباري تركيبي و كارت سلامتي، داده هاي اعتباري قابل دسترسي فقط براي درخواستهاي مجاز مالي و داده هاي سلامتي قابل دسترسي فقط براي سيستمهاي مراقبت بهداشتي را شامل مي شود. هيچ دليلي براي اينكه چرا بايد داده هاي نگهداري شده به يك شكل خاص محدود شوند وجود ندارد: ولي يك ورقه هوشمند مي تواند خطوط مغناطيسي، عكس، نام و آدرس، امضاء، كدهاي اطاعت كننده و حتي يك حافظه سطحي ( شبيه به قسمتي از يك ديسك فشرده) براي اندازه گيري خوب را داشته باشند.بحث و نتيجه گيري

كارتهاي هوشمند به منظور تصديق كردن روابط،‌آماده كردن مكانيزمهايي براي تكميل امنيت قوي، دسترسي متمايز به داده ها و رسيدگي به آثار راههاي قطعي قادر به شناسايي افراد هستند. آنها يك مكانيزم براي تكميل اعتماد در روابط مراقبت پزشكي پيشنهاد ميدهند. همچنين كارتهاي هوشمند مي تواند داده ها را نگهداري كند. مثل داده هاي شخصي و ميتواند از هر كامپيوتري به عنوان ايستگاه كاري اينترنتي مشخصي استفاده كند.
كارتهاي هوشمند براي ايفاء نقش كردن در آينده، پيشرفت به كارگيري كامپيوتر به طور عمومي و مخصوصاً در مراقبت پزشكي دست به كار مي شوند.
در اين ديدگاه (2 ) (EHR) پشتوانه اصلي ارائه خدمات بهداشتي قابل دسترسي و با كيفيت بالا محسوب مي شود. مدارك الكترونيكي بيمار كه در يك سيستم تخصصي ويژه نگهداري مي شوند با هدف حمايت كاربران از طريق ايجاد دسترسي كامل و دقيق به اطلاعات، هشدارها، يادآوري ها، سيستم هاي حمايت تصميم گيري باليني طراحي شده اند و با دانش پزشكي و ساير ابزارهاي كمكي در ارتباط هستند.RoseRose


*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*(Personal Identification number) شماره شناسايي شخصي
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*( Electronic Health Records) گزارشات بهداشتي الكترونيكي
خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط hadi ، آرام ، Oranus ، hadi8963 ، ferial


موضوعات مشابه ...
موضوع
  کارت هوشمند سلامت - سحر عجب شیر
  تأثیرکارت هوشمند سلامت
  كارت سلامت يك كارت پلاستيكي شبيه كارت اعتباري است
  کارت اطلاعات سلامت
Question کارت هوشمند سلامتکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان