میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تغيير باورهای نادرست با هدف افزایش امنيت اطلاعات

#1
Lightbulb 
تغيير باورهای نادرست با هدف افزایش امنيت اطلاعاتهر يک از ما به مرور زمان اطلاعاتی را از محیط پيرامون خود کسب می نمائیم . این اطلاعات می تواند نسل به نسل در اختيار سایر افراد گذاشته شود و پس از مدت زمانی به یک باور ذهنی برای آحاد يک جامعه تبدیل شود . متاسفانه در برخی موارد فرد شنونده خود را درگیر صحت و سقم یک مطلب نمی کند و با پذيرش بدون تامل آن ، زمينه را برای گسترش باورهای نادرست در يک جامعه فراهم می نماید .
جامعه فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نیست و متاسفانه برخی باورهای نادرست سهوا" و یا تعمدا" به سرعت در حال گسترش است . تقابل این نوع باورهای نادرست با مقوله امنيت اطلاعات خود حکايت ديگری است که اگر به درستی به آن پرداخته نشود ممکن است امنيت کاربران را در زمان استفاده از شبکه هائی عمومی نظیر اینترنت با مشکل مواجه سازد.
پالایش این گونه باورها و بازنگری در جهت کشف حقيقت از جمله الزامات اولیه در دنیای فناوری اطلاعات است که می تواند افزایش ضريب ايمنی و حفاظتی کاربران در مقابل حملات و تهديدات را به دنبال داشته باشد .


ریشه باورهای نادرستظهور و گسترش باورهای نادرست در یک جامعه ، دلايل متعددی دارد . ضعف و یا فقدان اطلاعات لازم در خصوص یک موضوع ، تعميم یک حقيقت به مواردی که با اصل موضوع مرتبط و یا سازگار نمی باشد ، تنها نمونه هائی اندک از منابع ايجاد و گسترش این نوع باورهای نادرست می باشد .
متاسفانه باورهای نادرست به سرعت در یک جامعه رواج پيدا می کنند و از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند چراکه در نگاه اول همه چيز منطقی به نظر می آید و برای بسیاری از افراد دلیلی برای عدم پذيرش آن وجود ندارد .


چرا کالبد شکافی باورهای نادرست لازم است ؟با این که اعتقاد به باورهای نادرست در جامعه فناوری اطلاعات ممکن است تهديدات مستقیمی را برای شهروندان آن به دنبال نداشته باشد ، ولی با پذيرش اینگونه باورها ، بستر فکری مناسبی برای سهل انگاری در انجام تدابير امنيـتی مناسب توسط کاربران فراهم می گردد . بدیهی است در صورتی که شما در جهت حفظ امنيت و حفاظت سيستم خود تلاش ننمائید ، همواره این احتمال وجود خواهد داشت که قربانی بعدی یک تهاجم باشید .


بازنگری در برخی از باورهای نادرست

باور نادرست : نرم افزارهای آنتی ویروس و فایروال ها 100 % موثر می باشند .
باور صحيح : نرم افزارهای ضد ویروس و فايروال ها عناصر مهمی در مقوله حفاظت از اطلاعات می باشند . هيچ يک از عناصر فوق این تضمین را نخواهند داد که شما در مقابل حملات مصون بوده و در معرض تهاجم قرار نخواهید گرفت . تنها با بکارگیری فناوری های فوق و برخی عادات پسندیده امنیتی است که می توان احتمال بروز حملات را کاهش داد .
باور نادرست : پس از این که نرم افزار بر روی کامپيوتر نصب گردید ، ديگر نمی بایست نگران آن بود .
باور صحيح : توليد کنندگان ممکن است نسخه های بهنگام شده ای از نرم افزار و یا وصله های مختلفی از آن محصول را به منظور برخورد با یک مشکل امنيتی ارائه نمایند . شما به عنوان استفاده کننده آن نرم افزار می بایست در اولین فرصت ممکن اقدام به نصب نسخه جديد و یا patch ارائه شده نمائید . در برخی از نرم افزارها امکان بهنگام سازی پويا وجود دارد که کاربران می بایست تنظیمات مربوط به انجام این کار را در نرم افزار انجام دهند . با توجه به جايگاه ويژه برخی نرم افزارها نظیر برنامه های ضد ویروس ، حصول اطمینان از بهنگام سازی آنان در اولويت قرار دارد .

باور نادرست : چيز مهمی برروی کامپيوتر ندارم ، بنابراین ضرورتی هم به حفاظت از آن وجود ندارد .
باور صحيح : نظر و عقيده شما در خصوص این که چه چيزی مهم است ، ممکن است با نظر یک مهاجم متفاوت باشد . در صورتی که بر روی کامپیوتر خود اطلاعات شخصی و یا مالی داشته باشید ، مهاجمان ممکن است بتوانند از آنان جهت نیل به اهداف سوء خود استفاده نمایند . حتی اگر شما این گونه اطلاعات مهم را بر روی کامپیوتر خود ذخيره نکرده باشید ، یک مهاجم می تواند با به دست گرفتن کنترل کامپيوتر شما ، از آن برای تدارک حملات بر علیه سایر افراد استفاده نماید ( نظیر سرقت یک سارق از یک مکان با استفاده از خودروی شما ) .
باور نادرست : مهاجمان فقط افراد صاحب پول فراوان را هدف قرار می دهند .
باور صحيح :هر فردی می تواند قربانی یک سرقت هویت شود . مهاجمان معمولا" بانک های اطلاعاتی را که حاوی اطلاعاتی در خصوص افراد زیادی می باشند ، هدف قرار می دهند . در صورتی که اطلاعات شما در بانک اطلاعاتی وجود داشته باشد ، مهاجمان می توانند از آنان برای فعاليت های مخرب استفاده نمایند . امروزه از سرقت هويت به عنوان يکی از معظلات مهم در شبکه های عمومی نظیر اینترنت نام برده می شود .
باور نادرست : زمانی که سرعت کامپيوتر کاهش پيدا کرد ، این بدان معنی است که سيستم قديمی است و می بایست با سیستم جدید جايگزين گردد .
باور صحيح : همواره این احتمال وجود خواهد داشت که اجراء یک برنامه جدید و يا بزرگ بر روی یک سيستم قدیمی به کندی انجام شود و در عمل کاهش محسوس کارآئی سيستم را به دنبال داشته باشد . در برخی موارد با تغيير صرفا" يک قطعه و يا عنصر خاص نظیر حافظه و يا سيستم عامل ممکن است مشکل سرعت و یا کند بودن سيستم برطرف گردد . در برخی موارد ، اجرای برنامه ها و يا پردازه هائی در پس زمينه می تواند دليل کند بودن سرعت و کاهش کارآيی سيستم باشد . در صورتی که کامپيوتر شما بطور ناگهانی با کاهش سرعتی کاملا" ملموس مواجه شده باشد ، این احتمال وجود خواهد داشت که شما قربانی یک تهاجم از نوع DoS ( برگرفته شده از Denial-of-service ) قرار گرفته شده باشید و یا کامپیوتر شما دارای spyware شده باشد .

منبع : شرکت سخاروش
خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط rajabioun10 ، hadi


موضوعات مشابه ...
موضوع
  چند نکته برای افزایش امنیت سرور مجازی – بخش دوم
  ظرفیت حافظه USB خود را افزایش دهید
  افزایش سرعت اینترنت از طریق تنظیمات رجیستری
Brick دانلود / پروژه فن آوري اطلاعات
Brick پروژه مهندسی نرم افزار - سیستم مکانیزه اطلاعات بیمارستان(his)
  15ترفند برای افزایش سرعت PC
  پایگاه های اینترنتی فناوری اطلاعاتکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان