میهمان گرامی ، خوش آمدید . عضــویترتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

واژه نامه اصطلاحات شبكه

#1
Brick 
واژه نامه اصطلاحات شبکه
امروزه اهمیت شبكه های رایانه بر هیچ كس پوشیده نیست . با توجه به مزیت های مختلف آنها (كاهش هزینه ، صرفه جویی در وقت ، حذف محدودیت های جغرافیایی و ...) ، شاهد پیشرفت روزافزون این شاخه علمی می شویم. به همین دلیل در اين تاپيك به اصطلاحات مربوط به شبكه های كامپیوتری ميپردازيم.

2G : امروزه رایجترین نوع ارتباط تلفنی بیسیم است که ارتباطات اطلاعاتی کندی را فراهم میسازد و تمرکز اصلی آن روی کیفیت صدا است.

2.5G : یک استاندارد حد وسط و رابط بین 2G و 3G است. برقراری ارتباط به طریقه دیجیتال زمینه پست الکترونیکی و مرور وب آسان،را فراهم میسازد.

3G : به عنوان سومین نسل از تکنولوژی ارتباطات بیسیم عمل میکند و حاکی از پیشرفتهای سریع و قریب الوقوع در ارتباطات صوتی و اطلاع رسانی بیسیم با انواع استانداردهای موجود میباشد. مصرف اصلی این تکنولوژی، بالابردن سرعت انتقال داده به 2 مگابیت در ثانیه است.

802.11 : گروهی از ویژگیهای بیسیم میباشد که از سوی IEEE عرضه میشود و شامل رابط بیسیمی بین دستگاهها برای کنترل ترافیک بسته های اطلاعاتیست (برای اجتناب از برخورد در انتقال داده و غیره). این ویژگیها باعلائم و نشانه های متفاوتشان شامل،موارد زیر هستند.

802.11a : با دامنه فرکانس 5 گیگاهرتز (5.125 تا 5.85 گیگاهرتز) و حداکثر سرعت سیگنال 54 مگابیت در ثانیه عمل،میکند. باند فرکانس 5 گیگاهرتز به اندازه فرکانس 2.4گیگاهرتز شلوغ نیست، چون کانالهای بیشتری نسبت به 802.11b دارد و در واقع از 802.11b جدیدتر است، ولی با آن سازگاری ندارد.

802.11b : در باند 2.4 گیگاهرتزی،Industrial, Scientific and Measurement (ISM)2.4 تا 2.4835 گیگاهرتز عمل میکند و میزان سیگنال دهی آن تا 11 مگابیت در ثانیه است که معمولا این میزان فرکانس کاربرد بیشتری دارد، مثل اجاقهای مایکروویو، تلفن های بیسیم، تجهیزات علمی و پزشکی که همه همچون دستگاههای بلوتوث،با باند 2.4 گیگاهرتز ISM کار میکنند.

802.11e :این استاندارد در اواخر ماه سپتامبر سال 2005 توسطIEEE تصویب شد. کیفیت سرویس دهی،آن طوری است که میتواند کیفیت ترافیک صوتی و تصویری را تضمین نماید و برای شرکتهایی حائز اهمیت است که به استفاده از تلفنهای Wi-Fi تمایل دارند.

802.11g : شبیه 802.11b است، ولی؛این استاندارد از میزان سیگنال دهی تا 54 مگابیت در ثانیه پشتیبانی میکند، همچنین در باند ISM، 2.4 گیگاهرتز کاربرد دارد، ولی از تکنولوژی رادیویی متفاوتی برای افزایش ظرفیت پذیرش کلی استفاده میکند؛ با 802.11b قدیمی،نیز سازگار است.

802.11i : گاهی Wi-Fi Protected Access 2) WPA 2) نامیده میشود و در ژوئن سال 2004 به تصویب رسیده است. WPA 2 ازAdvanced Encryption Standard (استاندارد رمزگذاری پیشرفته) در حد 128 بیت و بالاتر از آن پشتیبانی میکند و با ویژگیهای کنترل کلید و شناسایی کاربر 802.1x همراه است.

802.11k : در اواسط سال 2006 به تصویب میرسد و استانداردRadio Resource Management (کنترل منابع رادیویی) است که اطلاعات سنجش نقاط دستیابی و تغییرات لازم برای اجرای بهتر LAN (شبکه های) بیسیم را فراهم میسازد. مثلا میتواند با استفاده از نقاط دستیابی، بار ترافیک را مدیریت نماید یا به تنظیم مرتب و دائم نیروی انتقال داده، جهت کاهش تداخل (دادهها) کمک نماید.

802.11n : این استاندارد بهینه سازی،برای توان عملیاتی بالاتر و برای،بالا بردن ظرفیت پذیرش WLAN تا بیش از 100 مگابیت در ثانیه طراحی شده است. این استاندارد در اواخر سال 2006 به تصویب نهایی میرسد.

802.11r : این استاندارد در سال جاری به تصویب میرسد و یک استاندارد گشت و گذار سریع استکه برای حفظ ارتباط پذیری کاربر در هنگام جابجایی و حرکت از یک نقطه دستیابی به نقطه دیگر به کار میرود، همچنین در برنامه های کاربردی که به استانداردهای کیفیت خدمات بالا با تاخیر کم، مثل کیفیت صدای روی WLAN نیاز دارند، مهم است.

802.11s : این استاندارد در شبکه بندیmesh به کار میرود و در اواسط سال 2008 به تصویب خواهد رسید.
خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط hadi ، rajabioun10 ، Mahtab ، hamidi ، soniya ، heydarzade
#2
Access Point(نقطه دستیابی) : یکفرستنده/گیرنده WLAN یا Base station است که میتواند یک شبکه را به شبکه دیگر یا چند دستگاه بیسیم وصل نماید. نقاط دستیابی (APها) به عنوان پل و رابطی برای یکدیگر هستند.

حالتAd hoc : یک چهارچوب شبکه بیسیم است که در آن دستگاهها بدون اینکه لازم باشد از یکAP استفاده کنند یا به شبکه وصل شوند، قابلیت برقراری ارتباط مستقیم با یکدیگر را خواهند داشت و درست برعکس شبکه زیربنایی است که در آن همه دستگاهها از طریق AP به یکدیگر وصل شده و ارتباط برقرار مینمایند.

بلوتوث : یک لینک (اتصال) رادیویی کم هزینه با بورد کوتاه بین لپتاپها، تلفنهای همراه، نقاط دستیابی شبکه و دستگاههای دیگر است. بلوتوث میتواند جایگزین کابلها شود و برای ایجادشبکه هایad hocمفید باشد، همچنین روش استانداردی را برای اتصال دستگاهها در هر جای دنیا ارائه میدهد.

Code Division Multiple Access :یا CDMA یک تکنولوژی سلولی دیجیتال است که از تکنیکهای طیف گسترده استفاده میکند و بهجای جداسازی کاربران از یکدیگر آنها را با استفاده از کدهای فرکانس دیجیتال با دسترسی کامل به طیف، جدا میسازد. CDMA با GSM و TDMAرقابت میکند.

CDPD : تکنولوژی Cellular Digital Packet Data برای حاملان ارتباطات از راه دور کاربرد دارد که آن را برای انتقال داده به کاربران از طریق شبکه های سلولی آنالوگ استفاده نشده به کار میبرند. اگر یک قسمت از شبکه مثل یک محدوده جغرافیایی خاص یا یک”سلول“، بیش از اندازه استفاده شود، CDPD میتواند بطور خودکار منابع شبکه را برای کنترل ترافیک اضافه به کار برد.

Cellular Telecommunications& Internet Association : یا CTIA یک سازمان بین المللی است که به معرفی و عرضه همه عناصر مخصوص ارتباطات بیسیم، مثل سرویسهای ارتباطات شخصی، سلولی، سرویسهای پیشرفته مخصوص ماهواره و رادیوی سیار، کمک کرده و توجه سرویس دهندگان، سازندگان و غیره را به خود جلب میکند.

EDGE : نرخ (سرعت) انتقال داده پیشرفته برای GSM Evolution است. این تکنولوژی 3G، انتقال داده به طریقه بیسیم را با سرعت 384 کیلوبیت در ثانیه میسر میسازد و مبتنیبر تکنولوژی GSM بوده و امکان خدمات باندپهن بالایی، مثل مولتی مدیا (چند رسانه ای) را فراهم میسازد. درآمریکای شمالی از آن بیشتر پشتیبانی میشود، چون تکنولوژیهایی مثل CDMA و UMTSمورد توجه بوده و کاربرد بیشتری دارد.

Evolution Data Only یا Evolution Data Optimized : تکاملی از شبکه های CDMA استکه بر مبنای استاندارد 1xRTT کار میکند و سرعت انتقال داده بیسیم بیشتری را یعنی از 400 کیلوبیت در ثانیه به 700 کیلوبیت در ثانیه، با رکورد تقریبی 2.4 مگابیت در ثانیه فراهم میسازد.

FLASH-OFDM : یک تکنولوژی باندپهن سلولی اختصاصی است که،اپراتورهای شبکه میتوانند از آن برای کامپیوترهای نوت بوک کاربران در حال حرکت یا به عنوان یک سیستم دستیابی بیسیم ثابت استفاده کنند که برای اتصال کامپیوترهای خانگی و اداری کوچک تا آخرین مسافت، جواب میدهد. ویژگیهای مهم آن، معماری IP کامل و سرعت بالای آن است. این تکنولوژی به کاربران امکان میدهد تا با سفر در حد 250 کیلومتر در ساعت، داده را با سرعت 1.5 مگابایت در ثانیه دریافت کنند یا با سرعت 500 کیلوبیت در ثانیه آن را ارسال نمایند. Orthogonal Frequency Division Multiplexing یا (OFDM) با تبدیل سیگنالهای رادیویی به سیگنالهای کوچکتر و با سرعت پایینتر که به صورت موازی منتقل میشوند، اختلال ایجاد شده هنگام انتقال را کاهش داده و از باندپهن کافی استفاده میکند، ولی بورد آنرا کاهش میدهد.

GPS یا Global Positioning System : ”منظومه ای“ از 24 ماهواره است که زمین را در ارتفاع 20,200 کیلومتری دور میزند و استفاده از گیرنده های زمینی را برای افراد، جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آنها بین 10 تا 100 متر امکانپذیر میسازد. این ماهواره ها از محاسبات ریاضی ساده ای برای پخش اطلاعات استفاده میکنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده های زمین ترجمه شدهاند.

GPRS : تکنولوژیGeneral Packet Radio Service با سرعت حداکثر 115 کیلوبیت در ثانیه، در مقایسه با سرعت 9/6 کیلوبیت در ثانیه در سیستمهای GSM قدیمیتر کار میکند؛ اینترنت و ارتباطات بیسیم دیگر با سرعت بالا، مثل پست الکترونیکی، بازیها و برنامه های کاربردی را فعال و امکانپذیر میسازد، همچنین از حد وسیعی از باندپهن پشتیبانی کرده و در باندپهن محدود نیز کاربرد مناسبی دارد. برای ارسال و دریافت مقادیر کوچک داده، مثل نامه های الکترونیکی و مرور وب به همان اندازه مقادیر زیاد داده، مناسب است.

Global System for Mobile Communications : یا GSM (سیستم جهانی مخصوص ارتباطات تلفنی) یک سیستم سلولی دیجیتال،مبتنی-بر تکنولوژی باند باریک TDMAاست که به کاربران امکان دسترسی به اسلات های زمانی روی باندهای با همان فرکانس را میدهد، همچنین تا 8 ارتباط همزمان با همان فرکانس را برقرار میسازد؛ این تکنولوژی رقیب DMAاست.
خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط hadi ، rajabioun10 ، Mahtab ، hamidi ، Shiva Faramarzi
#3
HSDPA یا High-Speed Downlink Packet Access : یک تکنولوژی داده با سرعت بالای 3G است و در واقع همان استانداردWCDMA پیشرفته است که سرعت را بالا برده و میزان تاخیر را کاهش میدهد؛ با طیف 5 مگاهرتز کار میکند و سرعت واقعی از 400 کیلوبیت در ثانیه را به 600 کیلوبیت در ثانیه میرساند؛ حداکثر سرعت تقریبی آن 14/4 مگابیت در ثانیه میباشد.

Hot spot : مکانی مثل، هتل، رستوران یا فرودگاه که دسترسیWi-Fi را به صورت رایگان یا باپرداخت هزینه امکان پذیر میسازد.

I-Mode : یک سرویس اینترنت بیسیم عمومی است که در سال 1999 به وسیله شرکت NTT DoCoMoدر ژاپن دایر گردید و برمبنای شکل ساده شده ای از HTML کار میکند و اطلاعات بسته ای، مثل بازیها، نامه های الکترونیکی و حتی برنامه های بازرگانی را برای دستگاههای کوچک دستی ارسال میکند.

IEEE یا Institute of Electrical and Electronics Engineers : یک،سازمان غیرانتفاعی فنی حرفه ای با بیش از 360000 کارمند اختصاصی در بیش از 175 کشور است که در زمینه های فنی، مثل مهندسی کامپیوتر و ارتباطات از راه-دور تخصص و صلاحیت دارد؛ این سازمان ویژگیهای 802.11 را نیز توسعه داده است.

MAC : هر دستگاه بیسیم802.11 دارای یک آدرسMedia Access Controlمنحصر به خود است که درون آن بصورت کد و برنامه ای برای کنترل عملیات آن قرار گرفته است. این شناسه ویژه برای برقراری امنیت شبکه های بیسیم به کار میرود. وقتی یک شبکه از یک جدول MAC استفاده میکند، تنها رادیوهای 802.11 که دارای آدرسهای MAC اضافه شده به جدولMAC شبکه بوده اند، میتوانند به این شبکه دسترسی داشته باشند.

Mesh networking(شبکه بندی مش) : نمایانگر گره های شبکه بیسیم و مجزا است که با یکدیگر در ارتباط بوده و شبکه هایی را میسازند که خود را پیکربندی نموده و تنها با گره ای این کار را انجام میدهند که،برای قرار گرفتن درون یک LAN (شبکه) دارای سیم لازم است.

MIMO یا Multiple Input Multiple Output : به استفاده از چند آنتن در یک دستگاه Wi-Fi به ارتقاء عملکرد و ظرفیت پذیرش اشاره میکند. تکنولوژی MIMO ازیک ویژگی به نام multipath (چند مسیری) بهره میگیرد و زمانی اتفاق میافتد که یک مخابره رادیویی در نقطهAآغاز شده و سپس،قبل از دریافت از چند سطح یا شیءو از چند مسیر در نقطه Bعبور میکند. تکنولوژیMIMO از چند آنتن برای جمع آوری و سازماندهی سیگنالهایی استفاده میکند که از طریق این مسیرها دریافت میشوند؛ این تکنولوژی بیشتر در استاندارد802.11n کاربرد دارد.

RFID : شناسایی فرکانس رادیویی از فرستنده های رادیویی دارای برق ضعیف، برای خواندن اطلاعات،ذخیره شده در یک tag فرستنده و گیرنده خودکار در فواصل بین2.5 سانت تا 3 متر استفاده میکند.TagهایRFID برای کنترل دارایی ها،صورت موجودی و تایید و توصیه پرداختها به کار میروند و بیشتر به عنوان کلیدهای الکترونیکی در ابزارهای خودکار و تهدیدات امنیتی دیگر استفاده میشوند.

Roaming : عبارت است از جابجایی یک دستگاه سیار از یک مکان و وضعیت شبکه بیسیم به دیگری،بدون هیچ وقفه یا اختلال در سرویس،یا قطع اتصال.

Smart phone(تلفن هوشمند) : یک-تلفن بیسیم با قابلیتهای اینترنت و متن است که میتواند تماسهای تلفنی بیسیم را کنترل نموده، آدرسها را حفظ کند، پست صوتی را دریافت کرده، به اطلاعات روی اینترنت دست یافته و نامه های الکترونیکی و مخابره های فاکس را ارسال و دریافت نماید.

Site Survey (بررسی سایت) : در وضعیت یکWLANجدید برای اجتناب از اتلاف وقت و بروز مشکلات پرهزینه انجام میشود که،شامل طراحی شبکه، کنترل روی ساخت و تجهیزات و آزمایش آنها است.

SMS یا Short Message Service (سرویس پیام کوتاه) : امکان ارسال پیامهای متنی کوتاه بین دستگاههای سیار، مثل موبایل، دستگاههای فکس وBlack Berry را فراهم میسازد. این پیامها با تعداد 160 حرف الفبایی، فاقد تصویر یا گرافیک به عنوان متنی روی صفحه نمایش دستگاه گیرنده ظاهر میشوند و با شبکههای GSM نیز کار میکنند.

SSI یا Service Set Identifier : یک سلسله کاراکتر منحصر به شبکه خاص یا بخشی از شبکه است که از شبکه و همه دستگاههای ضمیمه آن، برای شناسایی خود استفاده میکند و هنگامیکه بیش از یک شبکه مستقل در محلی نزدیک به هم وجود داشته باشند، به دستگاهها امکان میدهند تا به شبکه درست متصل شوند.

Symbian Ltd : یک سرمایگذاری مشترک بین شرکتهایLM Ericsson Telephone،موتورولا، نوکیا وPsion PLC برای توسعه سیستم-عاملهای جدید مبتنی-بر پلاتفرم EPOC32 شرکتPsion که برای دستگاههای کوچک سیار و بیسیم، مثل تلفن ها و دستگاههای دستی مناسب میباشد.
خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط Mahtab ، hadi ، ice2012 ، آرام ، hamidi ، Shiva Faramarzi ، soniya
#4
TDMA یا Time Division Multiple Access : یک فرکانس رادیویی در دسترس را به یک شبکه درون اسلاتهای زمانی تقسیم میکند و سپس این اسلاتها را به چند تماس اختصاص میدهد، بنابراین یک فرکانس از چند کانال داده همزمان پشتیبانی میکند و میتواند نسبت به تکنولوژیهای قدیمیتر از باندپهن استفاده بهتری داشته باشد.TDMA در فرکانسهای 800 تا 1900 مگاهرتز در دسترس بوده و در سیستم سلولی دیجیتال GSMنیز به کار میرود.


UMTS یا Universal Mobile Telecommunications System : یک تکنولوژی شبکه سلولی 3G است که از(Wideband Code WCDMA Division Multiple Access) استفاده میکند و از اواسط سال 2005 در 25 کشور به اجر درآمده است. سرعت انتقال داده از 384 کیلوبیت در ثانیه برای تلفنها تا 2 مگابیت در ثانیه برای دستگاههای ثابت میباشد.


UWB یا Ultrawideband : که پالس دیجیتال نیز نامیده میشود، یک تکنولوژی بیسیم مخصوص انتقال اطلاعات دیجیتال به بخش وسیعی از طیف فرکانس رادیویی با قدرت بسیار پایین است و چون به برق ضعیفی نیاز دارد، میتواند سیگنالها را از بین درها و دیگر موانعی که معمولا سیگنالها را در باندهای پهن محدودتر با نیروی قویتر منعکس میکنند، عبور دهد، همچنین میتواند مقادیر زیادی از داده را حمل نماید و برای سیستمهای مکانهای رادیویی و راداری که به زمین احاطه دارند، مناسب است.


VoIP یا Voice over Internet Protocol : سیستمی برای ارائه ارتباطات صوتی رقمی شده (دیجیتالی شده) از طریق شبکههای IP است. این تکنولوژی به تلفنهای دستی سازگار با یکدیگر یا کامپیوترهای دارای نرمافزار مناسب امکان میدهد تا تماس تلفنی برقرار نمایند


WAP یا The Wireless Application Protocol : مجموعهای از ویژگیها است که به وسیله WAP Forum توسعه یافته است و به توسعهدهندگان امکان میدهد تا با استفاده از Wireless، برنامههای کاربردی شبکهبندی شده مناسب برای دستگاههای بیسیم دستی را بسازند.WAP برای کار با این دستگاهها و محدودیتهایشان طراحی شده است: یک حافظه و اندازه cpu محدود، صفحه نمایشهای کوچک و سیاهوسفید، باندپهن کم و اتصالات نامنظم.WAPیک استاندارد واقعی است که بیش از 200 فروشنده از آن پشتیبانی میکند.


WCDMA یا Wideband Code Division Multiple Access : یک تکنولوژی بیسیم 3G است که از CDMA نشات میگیرد و اطلاعات دیجیتالی شده را روی دامنه وسیعی از فرکانسها، جهت افزایش سرعت ارسال میکند و از کانالهای وسیع 5 مگاهرتزی استفاده مینماید و برای بالا بردن سرعت با جایگزین کردن تکنولوژی TDMA به جای CDMA به GSM و UMTS وابسته است. برای سرویسهای تصویری، صوتی و اطلاع رسانی مفید بوده و میتواند با سرعت تا 2 مگابیت در ثانیه داده را ارسال نماید.


WEP یا Wired-Equivalent Privacy protocol : در استانداردIEEE 802.11 برای ایجاد یک WLAN با حداقل سطح ایمنی و حفاظت، در مقایسه با یک LAN دارای سیم، با استفاده از رمزنگاری داده تعیین شده است. اکنون به خاطر طول نامناسب کلید و مشکلات دیگر آن ناقص شناخته شده و با وجود ابزارهای در دسترس میتواند به زودی مورد تهاجم قرار گیرد.


WME یا Wireless Multimedia Extensions : مجموعهای از ویژگیهای مبتنی بر استاندارد مقدماتی IEEE 802.11e است که ویژگیهای اولیه QoS (کیفیت خدمات) را در شبکههای IEEE 802.11 ارائه میدهد. WME ترافیک برنامههای کاربردی مختلف، مثل برنامههای صوتی و تصویری را در محیطها و شرایط مختلف در اولویت قرار داده است.


WPA یا Wi-Fi Protected Access : یک ویژگی رمزنگاری داده برای شبکههای بیسیم 802.11 است که جایگزینWEPضعیفتر شده است. WPA به وسیله اتحادیه Wi-Fi، قبل از تصویب استاندارد امنیتی802.11i توسط IEEE ایجاد شده و با استفاده از کلیدهای فعال وExtensible Authentication Protocol(پروتکل شناسایی کاربر قابل توسعه)، برای ایمنسازی دسترسی به شبکه و روشی برای کدگذاری به نام(TKIP) Temporal Key Integrity Protocol برای ایمنسازی ارسال اطلاعات،WFPرا بهینه میسازد.


WPA2 یا Wi-Fi Protected Access 2 : یک نسخه ارتقاء یافته از WPA است. WPA استاندارد رسمی 802.11i بوده که به وسیله IEEE در ژوئن 2004 به تصویب رسیده و به جای TKIP(فوقالذکر) از استاندارد Advanced Encryption استفاده میکند. AESاز کلیدهای 128، 192 و 256 بیت پشتیبانی مینماید.


Wi-Fi یا Wireless fidelity : یک اصطلاح عمومی برای تکنولوژی802.11 است.


WLAN : شبکههای محلی بیسیم، از امواج رادیویی به جای کابل برای اتصال یک دستگاه کاربر استفاده میکنند، مثل اتصال لپتاپ به یک LAN. آنها اتصالات اترنت را برقرار ساخته و در گروه و خانواده802.11 که ویژگیهای آن به وسیله IEEE توسعه یافته است، به کار میروند.


War driving : به رانندگی با یک لپتاپ با قابلیت بیسیم و آنتن برای یافتن مکانهایی جهت دستیابی به شبکههای بیسیم بیحفاظ، اشاره میکند. آنها معمولا شبکههای شرکتی بوده که در خارج از زیربنای واقعی شرکت توسعه یافته و به صورت بیحفاظ باقی مانده اند

War chalking : علامت گذاری ساختمانها یا پیادهروها با گچ برای نشان دادن محلی که میتوان در آن به یک شبکه بیسیم شرکتی بدون حفاظ دسترسی پیدا کرد، این نقاط دستیابی از طریق همانwar driving یافت شدهاند.


WiMax : نام عمومی استاندارد شبکه بیسیم 802.16 مخصوص منطقه پایتخت است که باید تاکنون توسعه یافته باشد.WiMax که دارای برد 50 کیلومتر میباشد و دستیابی به باند پهن شبکه با مشکل کمتر در دسترسپذیری و بدون پرداخت هزینه بابت به رشته درآوردن سیمها (مثل دسترسی کامل در باندپهن) یا محدودیتهای فاصله،Digital Subscriberرا هدف قرار داده است. دو نوع WiMax وجود دارد: یکی 802.16-2004 یا 802.16d برای پیادهسازیهای ثابت و 802.16e برای سرویسهای متحرک.


WML یا Wireless Markup Language : مثل زبان برنامهنویسی اینترنتHTML است که محتوای اینترنت را به دستگاههای کوچک بیسیم، مثل تلفنهای موبایل مجهز به مرورگر و دستگاههای دستی که دارای صفحه نمایشهای کوچک و سیپییوهای کند، ظرفیت حافظه محدود و باندپهن کم با قابلیتهای ورودی محدود کاربر هستند، ارسال میکند.


Wi-Fi Alliance : یک سازمان بینالمللی غیرانتفاعی که در سال 1999 برای تصویب قابلیت عمل محصولاتWLANمبتنیبر ویژگیIEEE 802.11در چند محیط تشکیل شد. در حال حاضر نیز اتحادیه Wi-Fi دارای بیش از 200 شرکت عضو از سراسر دنیا میباشد و بیش از 1000 محصول گواهینامه Wi-Fi را دریافت کرده است، یعنی از زمان شروع ارائه گواهینامه آن در مارس2000. هدف اعضای این اتحادیه، بالا بردن میزان آگاهی و تجربه کاربر از طریق قابلیت عمل محصول در چند محیط است.
خدایا ، امروز زندگیم را در دستان توانمندت قرار می دهم و به تو، توکل می کنم که چراغ و هدایتگر راهم باشی .
خدایا اگر به یاد آورم که در گذشته چگونه از من مراقبت کردی
در زمان حال به تو توکل می کنم و می دانم، سپردن آینده به دستان توانای تو، بسیار اسان است.
Rose
اگر می خواهی خوشبخت ، باشی سعادت دیگران را هم در نظر بگیر
اگر شادی و تمام چیزهای مطلوب را با دیگران قسمت کنید ،
شادی و چیزهای مطلوب بیشتری را به سمت خودتان جذب می کنید.
امتحان کنیدRose
شهر از بالا زیباست ؛ و آدم ها از دور جذاب .لطفاً فاصله مناسب رو حفظ کنید تا قشنگ بمونیدRose

 سپاس شده توسط hadi ، قاصدک ، hamidi ، soniya
#5
خيلي عالي بود مرسيThank you
 سپاس شده توسط MaN!a
#6
خیلی خیلی ممنون
Rose
زندگی را تو بساز
نه بدان ساز که سازند و پذیری بی حرف
زندگی یعنی جنگ تو بجنگ
زندگی یعنی عشق
تو بدان عشق بورز
#7
(15-شهريور-1391، 12:07 عصر)سمیراجون نوشته: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*خیلی خیلی ممنون
Rose

اخیرا گفتیم که به جای واژه های ممنون، خیلی ممنون، خیلی خیلی ممنون ، تشکر و ... از دکمه سپاس استفاده کنید.
خدایا ، در برابر هر آنچه که انسان بودن و انسان ماندن را به تباهی میکشاند،  مرا با نداشتن و نخواستن روئین تن کن !
 سپاس شده توسط Shiva Faramarzi ، soniya ، hadi


موضوعات مشابه ...
موضوع
  شبكه چيست؟
Brick مقاله / امنيت شبكه
Lightbulb ده اشتباه متداول مديران شبكه
  آشنایی با اصطلاحات فنی V.P.Nکاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان